Kontakt: Rynek 1, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 443 53 08, +48 18 44 86 500

Piątek, 03 października 2025 r.    Imieniny obchodzą: Teresa, Gerard, Jan

Kategoria: Komunikaty Biura Prezydenta

Autyzm w kolorze blue. Koncert w MOK

Niebieski to kolor Miesiąca Wiedzy o Autyzmie. Dlaczego? - Bo jest kolorem solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem – mówią opiekunowie osób autystycznych. Zwieńczeniem Miesiąca Wiedzy był koncert dzieci autystycznych z sądeckich placówek oświatowych, w którym wziął udział dyrektor Wydziału Integracji i Rynku Pracy Leszek Langer.
 


 

Czym różni się dziecko autystyczne od nieautystycznego? - Dziecko z autyzmem to osoba bardziej złożona, wymagająca więcej czasu. Czasu, żeby wejść w jej niezwykły, wewnętrzny świat. Dlatego należy poświęcić maksimum czasu, sił i możliwości żeby dowiedzieć się, czym tak naprawdę autyzm jest – podkreśla dyrektor Langer.
 

Właśnie – zrozumieć. Miesiąc kwiecień poświęcony był w Nowym Sączu rozwijaniu świadomości, czym jest autyzm. 2 kwietnia, kiedy obchodzony jest Dzień Świadomości o Autyzmie, odbył się przemarsz wsparcia dla osób chorych na autyzm. - Przeszliśmy wtedy razem z prezydentem Ryszardem Nowakiem ulicami miasta – wspomina Leszek Langer. - Razem z organizacjami pozarządowymi, które zajmują się pomocą osobom z autyzmem, nie tylko dzieciom, bo autyzm dotyka także osoby dorosłe.
 

Zwieńczeniem różnych akcji, jubileuszy i happeningów o tematyce związanej z autyzmem był koncert  w wykonaniu podopiecznych placówek  szkolno - oświatowych miasta Nowego Sącza, w których prowadzone są oddziały integracyjne. Dzieci prezentowały niezwykłe, kolorowe programy – od tanecznych rytmów króla Juliana w piosence "Wyginam śmiało ciało" po zjawiskową inscenizację motywu przewodniego z filmu "Titanic". Było na co popatrzeć, a atmosfera na sali była naprawdę gorąca. - Te programy łączyła wspólna idea, szczerość i niezwykłe zaangażowanie – ocenia dyrektor Langer, który podziękował w imieniu prezydenta Ryszarda Nowaka wszystkim osobom, zaangażowanym w pracę na rzecz osób z autyzmem. Zaangażowanych również w budowanie świadomości społecznej na temat tego, czym jest autyzm.  – Żal, że ten niezwykły miesiąc kwiecień już dobiega końca. W ciągu ostatnich tygodni popłynął do mieszkańców miasta wyraźny i mocny przekaz, mówiący o tym, że autyzm chociaż doświadcza w sposób trudny, to także uczy - czym jest wrażliwość, zrozumienie, wspieranie bez względu na okoliczności. To wszystko jest bardzo ważne.


Te dzieci mają potencjał 

- Dzieci autystyczne mają bardzo duży potencjał, trzeba tylko w specjalny sposób podejść do każdego z nich i wydobyć to, co najpiękniejsze – przekonuje Justyna Stępień, która 18 lat pracuje z dziećmi autystycznymi w Sądeckim Ośrodku Szkolno-Wychowawczym. O tym, jak dzieci autystyczne postrzegają świat można przekonać się oglądając wystawę ich prac plastycznych.
 

Praca z dziećmi autystycznymi to tak, czy inaczej duże wyzwanie. - Są dzieci, które funkcjonują lepiej i gorzej – tłumaczy Anna Moszycka, nauczycielka w szkole podstawowej nr 6 w Nowym Sączu. - Mamy podstawę programową w zależności od możliwości dziecka. Dopasowujemy do każdego dziecka indywidualny program terapeutyczny i pracujemy tak, żeby to jak najlepiej wpływało na jego rozwój.

Opieka nad dziećmi autystycznymi to wyzwanie nie tylko dla nauczycieli, ale w jeszcze większym stopniu dla rodziców. - Ja bardzo kocham swoje dziecko – zwierza się mama dziecka autystycznego, która przyszła z nim na koncert. - To nie jest problem, chociaż na początku, gdy dowiedziałam się o tej diagnozie, było bardzo ciężko. Dzięki bardzo fajnej szkole specjalnej w Nowym Sączu, super terapeutom, dużo się udało osiągnąć z moim dzieckiem. I to mnie po prostu zachwyca – dodaje mama. 
 

Czy opiekę nad dzieckiem autystycznym można pogodzić z pracą? - Moim zdaniem bezwzględnie nie – przekonuje jedna z mam. - Musi być jedna osoba w rodzinie, która się w to dziecko zaangażuje całym sercem. 
 

Sala Miejskiego Ośrodka Kultury była podczas koncertu wypełniona po brzegi. To pokazuje, ile dzieci autystycznych jest. Przypadków autyzmu diagnozuje się coraz więcej.  Na szczęście wiedzy o autyzmie także jest coraz więcej. 
 

[Pobierz zdjęcia]

 

Autor: -
Dodano: 2016-04-28 09:55:33

Warto zobaczyć:

Centrum Informacji Turystycznej Budżet obywatelski Nowego Sącza dotacje-ochrona-srodowiska Zwiazek Powiatów Polskich Programy realizowane ze środków z budżetu państwa e-PUAP Nowosądeckie Forum Seniorów Nowosądecka Karta Rodziny Interwencja w sprawach nieporządku na terenach miejskich Stowarzyszenie Sądecki Obszar Funkcjonalny Punkt konsultacyjno-informacyjny programu Czyste Powietrze Realizujemy zadanie finansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska Młodzieżowa Rada Miasta Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Copyright © 2002-2025 Urząd Miasta Nowego Sącza WCAG 2.0 (Level AAA) W3C

Polityka Prywatności i Cookies