Kategoria: Komunikaty Biura Prezydenta
Na tę imprezę miłośnicy folkloru czekają przez cały rok. Święto Dzieci Gór odbędzie się w Nowym Sączu już po raz 24. Ponad pół tysiąca dzieci z Polski i górskich regionów Europy i Ameryki Południowej będzie wspólnie mieszkać, bawić się i występować.
[Program Festiwalu Święto Dzieci Gór]
Festiwal pomyślany został jako spotkanie dzieci z różnych krajów, kultur i religii. Polskie zespoły goszczą w swoich domach rówieśników z innych krajów, zaprzyjaźniają się z nimi i przełamują bariery wynikające z nieznajomości odmiennych kultur. - Dzieci podczas wspólnej zabawy zapoznają się z bogactwem i różnorodnością tradycji różnych krajów i regionów, uczą się tolerancji i szacunku w stosunku do wiary, kultury, obyczajów i zachowań swoich rówieśników – piszą organizatorzy. Zespoły razem występują w ramach tzw. dni narodowych.
W tym roku do Nowego Sącza przyjadą zespoły z Chorwacji, Gruzji, Bośni i Hercegowiny, Rumunii, Czech i Kraju Basków, a nawet z odległego Ekwadoru. Będą ich gościć zespoły, reprezentujące różne grupy etniczne regionów podkarpackich. W imprezie weźmie udział ok. 500 dzieci w wieku od 7 do 14 lat. Organizatorem imprezy jest Małopolskie Centrum Kultury Sokół.
Unikalna formuła: pary kamrackie
Festiwal ma unikalną formułę: sześć zespołów zagranicznych tworzy wraz z sześcioma polskimi tzw. pary kamrackie. - Przez cały festiwal dzieci razem mieszkają, występują (nie tylko w Nowym Sączu, ale też w kilku innych miejscowościach), bawią się, zwiedzają. Znajdują dzięki temu pomiędzy sobą nić porozumienia - dodają.
Każda para ma swój "dzień narodowy", podczas którego jest gwiazdą koncertów, a zespoły prezentują zwyczaje, tradycje, rękodzieło oraz kuchnie swoich regionów . - Taki sposób realizacji festiwalu pozwala dzieciom odnaleźć własny język komunikacji, dzięki któremu znikają obawy przed „innością” - zaznaczają organizatorzy - Naturalna każdemu człowiekowi nieufność do wszystkiego co obce i niezrozumiałe zamienia się w akceptację „inności” i w konsekwencji w przyjaźń rozwijającą się w późniejszych kontaktach – podsumowują.
Festiwal rozpocznie się mszą św. w bazylice św. Małgorzaty i barwnym korowodem z ul. Barskiej do Rynku, na którym zaprezentują się wszyscy wykonawcy Festiwalu. Zobacz galerię zdjęć z ubiegłorocznego Festiwalu autorstwa Piotra Droździka.
![]() | ![]() | ![]() |
![]() | ![]() | ![]() |
![]() | ![]() | ![]() |
Program 24. Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych Święto Dzieci Gór:
10 lipca /niedziela/
9:00 - msza festiwalowa - Bazylika Św. Małgorzaty
10:30 - spotkanie kierowników zespołów z władzami miasta i regionu - ratusz
19:30 - korowód zespołów: ul. Barska - Rynek
20:00 - koncert inauguracyjny - Rynek
22:00 - pokaz sztucznych ogni - Rynek
11, 12, 13 oraz 15, 16 lipca /poniedziałek, wtorek, środa oraz piątek, sobota/- Dni Narodowe
11:00 - prezentacja zespołów uczestniczących w dniu narodowym - estrada przed Ratuszem
19:00 - koncert główny zespołów - hala widowiskowa MOSiR, ul. Nadbrzeżna 34
11 lipca /poniedziałek/ Dzień chorwacko - lachowski
Gatalinka / Vinkovci, Chorwacja
Małe Lachy / Nowy Sącz, Polska
12 lipca /wtorek/ Dzień gruzińsko - babiogórski
Flying Georgians / Tbilisi, Gruzja
Zbójnik / Skawica, Polska
13 lipca /środa/ Dzień bośniacko - spiski
Mladost / Zaluani-Banja Luka, Bośnia i Hercegowina
Mali Toniecnici /Krempachy, Polska
oraz Dzień baskijsko - rzeszowski
Gero Axular Dantza Taldea / Donostia (San Sebastian), Kraj Basków (Hiszpania)
Bandoska / Rzeszów, Polska
Uwaga: w związku z odbywającym się w Nowym Sączu kolarskim wyścigiem Tour de Pologne w czwartek 14 lipca nie odbędzie się wieczorny koncert w hali widowiskowej MOSiR, jak również dopołudniowa prezentacja na Rynku. Zespoły, które miały wystąpić w czwartek, zaprezentują się dzień wcześniej, w środę.
15 lipca /piątek/ Dzień rumuńsko - żywiecki
Cununiţa Năzdrăvană / Satu Mare, Rumunia
Mali Magurzanie / Łodygowice, Polska
16 lipca /sobota/ Dzień ekwadorsko - podhalańsko - czeski
Danza e Identidad / Quito, Ekwador
Tatry / Ratułów, Polska
Úsměv / Opawa, Czechy
17 lipca /niedziela/
9:00 msza festiwalowa - Bazylika Św. Małgorzaty
10:00 pożegnanie miasta - Rynek
19:00 koncert finałowy - hala widowiskowa MOSiR, ul. Nadbrzeżna 34
Wydarzenia towarzyszące:
22 czerwca – 24 lipca: wystawa prac uczestników Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego im. Jana Sunderlanda "Krajobraz górski" - Galeria Sokół, ul. Długosza 3
11–13 lipca oraz 15–17 lipca, godz. 17:00 – 21:00: kiermasz twórczości ludowej i rękodzieła artystycznego, plac przed halą MOSiR, ul. Nadbrzeżna 34
14 lipca – "Dzień u polskich przyjaciół" – wizyty zespołów zagranicznych w rodzinnych miejscowościach zespołów polskich.
18 Ogólnopolskie Warsztaty Instruktorskie "Tańce Lachów sądeckich w opracowaniu dla dzieci i młodzieży"
Poza Nowym Sączem uczestnicy Święta Dzieci Gór wystąpią w Muszynie, Krynicy-Zdroju, Gródku nad Dunajcem, Bieczu i Limanowej.
Autor: Wiesław Turek
Źródło: Małopolskie Centrum Kultury Sokół
Dodano: 2016-07-06 13:46:16