Kategoria: Komunikaty Biura Prezydenta
Akcja "Ratujmy kasztanowce"
W związku z trwającą gradacją szkodnika żerującego na liściach kasztanowców białych - szrotówka kasztanowcowiaczka, powodującego spustoszenie w koronie drzewa oraz stanowiącego ogromne zagrożenie dla istnienia gatunku, zwracamy się z apelem do wszystkich właścicieli i administratorów nieruchomości, na terenie których rosną kasztanowce, o jesienne wygrabienie opadłych liści spod chorych drzew oraz ich spalenie.
Zapewne każdy z nas zauważył, że od kilku lat kasztanowce białe chorują. Dzieje się to za sprawą ćmy - szrotówka kasztanowcowiaczka. Owad ten przywędrował do Polski z Macedonii. Charakteryzuje się ogromną liczebnością, w ciągu sezonu wegetacyjnego jest w stanie wykształcić od 3 do 4 pokoleń. Ostatnie pokolenie zimuje w opadłych liściach. Na liściach kasztanowców pojawiają się brązowe plamy, liście usychają i opadają. Drzewa broniąc się powtarzają niejednokrotnie kwitnienie w okresie jesiennym. Jak na razie przyroda nie jest w stanie sama sobie z tym problemem poradzić, nie istnieje bowiem skuteczny naturalny wróg, który by niszczył owada. Dlatego też podejmowane są różne próby ratowania kasztanowców.
Grupa naukowców z Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarnictwa w Skierniewicach opracowała metodę iniekcji żelu do pnia chorego drzew, który rozprowadzony w naczyniach niszczy owada. Metodę tę zastosowaną m.in. w Nowym Sączu w 2004 roku w celu ratowania kasztanowców.
Szczepieniem objęto wówczas ponad 100 sztuk kasztanowców rosnących na terenach zieleni miejskiej. Efekty akcji szczepienia okazały się po części skuteczne, na liściach drzew poddanych zabiegowi iniekcji zaobserwowano znacznie mniejsze uszkodzenia.
W walce ze szkodnikiem potrzebne jest jednak szerokie zaangażowanie społeczne. Ważną metodą ograniczenia liczebności szkodnika jest jesienne usuwanie opadłych liści i ich spalenie. Ten prosty zabieg może być wykonywany przez firmy utrzymujące zieleń na osiedlach mieszkaniowych, właścicieli ogrodów i nieruchomości, na których występują kasztanowce białe.
Pomóżmy zatem chorym kasztanowcom, usuńmy opadłe liście i spalmy je, by ocalić ten cenny w naszym otoczeniu gatunek drzew. Niech dalej kwitnące kasztanowce przypominają o zbliżających się maturach a kasztany niech służą naszym dzieciom do robienia ludzików
Dyrektor Wydziału Gospodarki
Komunalnej i Ochrony Środowiska
Mgr inż. Lech Traciłowski
Ogrodnik Miejski
Mgr inż. Ewa Klimek Autor: -
Dodano: 2005-10-06 00:00:00
Zobacz też najnowsze aktualności
lub