Kontakt: Rynek 1, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 443 53 08, +48 18 44 86 500

Piątek, 03 października 2025 r.    Imieniny obchodzą: Teresa, Gerard, Jan

Kategoria: Komunikaty Biura Prezydenta

Nowo mianowani nauczyciele i narada z dyrektorami sądeckich szkół

30 nauczycieli sądeckich placówek oświatowych otrzymało tytuł nauczyciela mianowanego. Uroczystość odbyła się w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 2 im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu. W trakcie odbywającej się co roku narady, poświęconej podsumowaniu ubiegłego roku szkolnego i najważniejszym zadaniom w kolejnym, ślubowanie nowo mianowanych nauczycieli przyjął Zastępca Prezydenta Miasta Jerzy Gwiżdż.



Zaproszonych na spotkanie dyrektorów i nauczycieli powitał dyrektor Wydziału Edukacji Józef Klimek. - Już długoletnią tradycją jest, że w różnych szkołach lub jednostkach oświatowych rokrocznie inaugurujemy nowy rok szkolny. Sądzę, że równie piękną tradycją jest, że ta inauguracja połączona jest z miłym akcentem dla nauczycieli, którzy przeszli kolejny szczebel ścieżki awansu i stali się nauczycielami mianowanymi - powiedział Józef Klimek.
 

Gratulacje mianowanym w tym roku pedagogom złożył zastępca prezydenta Jerzy Gwiżdż. - Serdecznie gratuluję, ponieważ myślę, że to jest wielkie wydarzenie zostać nauczycielem mianowanym. Sam mam dwie córki nauczycielki i wiem jak one to przeżywały. Gratulacje, ale też życzę  powodzenia, aby dobrze się Państwu w tej pracy wiodło – powiedział Jerzy Gwiżdż.
 

Podziękowania dla dyrektorów
 

Jerzy Gwiżdż złożył podziękowania dyrektorom, którzy zakończyli pełnienie swojej funkcji w związku z wdrażaną reformą oświaty. - Chciałbym serdecznie podziękować tym wszystkim dyrektorom, którzy z racji reformy przestali pełnić swoje funkcje dyrektorów gimnazjów – powiedział zastępca prezydenta. - Bardzo dziękuję wszystkim dyrektorom za współdziałanie w przygotowaniu wszystkiego, co było trudne do przygotowania w tej reformie. Jedenaście nowych etatów świadczy dobrze o Nowym Sączu i zdaje się, że jesteśmy jednym z nielicznych miast w Polsce, w którym proces wdrażania tej reformy przeszedł tak dobrze. Ciągle jesteśmy w okresie wdrażania reformy i będziemy w nim przez kolejne dwa lata. Jeszcze raz dziękuję za współdziałanie i za dobrą wolę – dodał Jerzy Gwiżdż.
 

Praca z uczniem wymaga ciągłego rozwoju
 

Zastępca prezydenta przedstawił zgromadzonym pedagogom oczekiwania władz miasta w zakresie funkcjonowania szkół i sposobu pracy z uczniami. - Zwracam się do Państwa w tej chwili nie tylko jako dyrektorów, ale przede wszystkim jako nauczycieli, nauczycieli sądeckich, którym chcę przekazać to, co z punktu widzenia władz miejskich jest istotne pomiędzy nauczycielem a uczniem, ale także w relacjach między władzą miejską a szkołą. Jesteśmy pewni, że w szkole nie da się rozłączyć nauczania od wychowania. Chodzi o to, aby model wychowania i nauczania, pomiędzy szkołą i wszystkim tym co jest poza nią, był spójny. Zdajemy sobie sprawę z tego, jaką rolę odgrywa szkoła dla kształtowania relacji i postaw – zaznaczył Jerzy Gwiżdż.
 

Zdaniem zastępcy prezydenta istotny jest rozwój zawodowy nauczycieli. - Dobrze wykwalifikowany nauczyciel to taki, który cały czas się uczy, który zdobytą wiedze pielęgnuje, a nową bez ustanku zdobywa, ten dopiero może być nauczycielem. Będziemy dużą wagę przykładali do tego, aby nauczyciele korzystali z możliwości ciągłego dokształcania się. Prawdziwy nauczyciel powinien być zawsze najpilniejszym uczniem – taką wyznajemy zasadę i jej chcemy się trzymać, ponieważ zdajemy sobie sprawę z tego, że w pamięci uczniów najlepiej zapisują się błędy nauczycieli. Chcemy iść za tym co się w świecie zmienia na lepsze. Mam nadzieje, że w tym kierunku wszyscy pójdziemy – powiedział Jerzy Gwiżdż.
 

Albert Einstein powiedział, że „Większość nauczycieli traci czas na zadawanie pytań, które mają ujawnić to, czego uczeń nie umie, podczas gdy nauczyciel z prawdziwego zdarzenia stara się za pomocą pytań ujawnić to, co uczeń umie lub czego jest zdolny się nauczyć” . - Dużą wagę będziemy przywiązywali do relacji nauczyciel – uczeń. To jest podstawa wszelkiej pedagogiki. Za Benjaminem Franklinem można powiedzieć „Powiedz mi, to zapomnę. Naucz mnie, to może zapamiętam. Zaangażuj mnie, to się nauczę”. Jest tylko jeden sposób nauki – poprzez działanie i tego od naszych nauczycieli oczekujemy – podkreślił Jerzy Gwiżdż.

Podziękowania dla dyrektor Joanny Wituszyńskiej
 

Joanna Wituszyńska – dyrektor, nauczycielka z 27-lenim stażem przestała pełnić czynną służbę nauczycielską. -  To jest dla nas duże zaskoczenia, jak można w sile wieku, przy 27 latach pracy zaledwie, pójść na emeryturę – powiedział w imieniu zgromadzonych Janusz Chruślicki, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 16. – Joanna Wituszyńska zawsze byłą dla nas wsparciem, służyła radą, gdy potrzebne były konsultacje, gdy potrzebna była walka o wolną szkołę, zawsze nas wspierała – dodał. - Twoja praca była oceniana zawsze na 6! Przez władze, organy prowadzące, ale przede wszystkim przez innych nauczycieli, uczniów i ich rodziców. Mamy nadzieję, że nadal będziesz nam towarzyszyła i służyła radą. Od nas wszystkich i w imieniu wszystkich składam życzenia wszystkiego najlepszego – mówił Janusz Chruślicki.
 

- Dziękuję za tę wieloletnią współpracę za rady, wsparcie. To był naprawdę bardzo dobry czas – powiedziała Joanna Wituszyńska.
 

 W kolejnej części spotkania dyrektor Wydziału Edukacji podsumował pracę w  roku szkolnym 2016/2017. Przedstawiono także m.in.  wyniki rekrutacji do przedszkoli i szkół, sprawozdania z wykorzystania środków na doskonalenie zawodowe nauczycieli, sprawy bieżące z zakresu budżetu oświatowego.
 

[POBIERZ ZDJĘCIA]

  

Autor: Renata Stawiarska
Dodano: 2017-08-31 08:46:29

Warto zobaczyć:

Centrum Informacji Turystycznej Budżet obywatelski Nowego Sącza dotacje-ochrona-srodowiska Zwiazek Powiatów Polskich Programy realizowane ze środków z budżetu państwa e-PUAP Nowosądeckie Forum Seniorów Nowosądecka Karta Rodziny Interwencja w sprawach nieporządku na terenach miejskich Stowarzyszenie Sądecki Obszar Funkcjonalny Punkt konsultacyjno-informacyjny programu Czyste Powietrze Realizujemy zadanie finansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska Młodzieżowa Rada Miasta Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Copyright © 2002-2025 Urząd Miasta Nowego Sącza WCAG 2.0 (Level AAA) W3C

Polityka Prywatności i Cookies