Kontakt: Rynek 1, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 443 53 08, +48 18 44 86 500

Czwartek, 02 października 2025 r.    Imieniny obchodzą: Dionizy, Teofil

Kategoria: Komunikaty Biura Prezydenta

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej na budynku I LO

Prezydent Ludomir Handzel wziął udział w odsłonięciu pamiątkowej tablicy poświęconej gen. Bolesławowi Wieniawie - Długoszowskiemu.

 

Wmurowanie tablicy na budynku I Liceum Ogólnokształcącego to sposób upamiętnienie absolwenta sądeckiej szkoły,  a także generał dywizji Wojska Polskiego, oraz osobistego adiutanta Józefa Piłsudskiego. 

W wydarzeniu wziął udział również dr hab. Filip Musiał dyrektor krakowskiego oddziału IPN. 

 

Informacje o Bolesławie Wieniawie-Długoszowskim:

Bolesław Wieniawa-Długoszowski (1881-1942) urodził się w Maksymówce w ówczesnej Galicji Wschodniej. Dorastał w majątku Bobowa koło Gorlic. Uczył się w różnych gimnazjach, a egzamin maturalny zdał eksternistycznie w Gimnazjum Wyższym im. Jana Długosza w Nowym Sączu (obecnie I LO im. Długosza w Nowym Sączu). Sześć lat później ukończył studia medyczne na Uniwersytecie Lwowskim.

Po wybuchu I wojny światowej przyjechał do Krakowa. Jako żołnierz Pierwszej Kompanii Kadrowej wyruszył do walki 6 sierpnia 1914 r. Służył już pod dowództwem rtm. Władysława Beliny-Prażmowskiego, który formował oddział ułanów, późniejszy 1. Pułk Ułanów Legionów Polskich.

We wrześniu 1915 r. został adiutantem Piłsudskiego, w listopadzie 1918 r. – pierwszym adiutantem osobistym Piłsudskiego, a adiutantem generalnym – 1 stycznia 1920. Brał udział w bitwie warszawskiej. W trakcie wojny polsko-bolszewickiej awansował na podpułkownika.

W okresie międzywojennym brał udział w wielu poufnych misjach specjalnych i dyplomatycznych. Pełnił funkcję attaché wojskowego w Bukareszcie i delegata w misjach do Francji, Wiednia i Watykanu. Był ambasadorem RP w Rzymie.

W 1939 r., po internowaniu prezydenta Ignacego Mościckiego w Rumunii, Wieniawa został wyznaczony na jego następcę. Nie objął jednak urzędu z powodu sprzeciwu Francji i gen. Władysława Sikorskiego, który nie chciał, żeby nowym prezydentem został piłsudczyk.

W 1942 r., według oficjalnej wersji, popełnił samobójstwo w Nowym Jorku, ale okoliczności śmierci generała pozostają przedmiotem dyskusji historyków. W 1990 r. prochy Wieniawy przeniesiono do Polski i pochowano na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

(źródło IPN)

 

Autor: Biuro Prezydenta NS PL
Dodano: 2024-12-18 11:10:47

Warto zobaczyć:

Centrum Informacji Turystycznej Budżet obywatelski Nowego Sącza dotacje-ochrona-srodowiska Zwiazek Powiatów Polskich Programy realizowane ze środków z budżetu państwa e-PUAP Nowosądeckie Forum Seniorów Nowosądecka Karta Rodziny Interwencja w sprawach nieporządku na terenach miejskich Stowarzyszenie Sądecki Obszar Funkcjonalny Punkt konsultacyjno-informacyjny programu Czyste Powietrze Realizujemy zadanie finansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska Młodzieżowa Rada Miasta Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Copyright © 2002-2025 Urząd Miasta Nowego Sącza WCAG 2.0 (Level AAA) W3C

Polityka Prywatności i Cookies