Kategoria: Komunikaty Biura Prezydenta
Promocja 3.tomu rocznika Zeszyty sądecko – spiskie
W Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu odbyła się promocja 3.tomu rocznika Zeszyty sądecko – spiskie. Zeszyty sądecko- spiskie to wspólne dzieło słowackich i polskich muzealników. Słowacki Spisz oraz ziemię sądecką w przeszłości łączyły więzy kulturowe. Stąd pomysł na wydawnictwo, o charakterze popularnonaukowym, które dokumentuje najnowsze dokonania badawcze i prezentuje syntezy autorskie, poczynione na gruncie nauk historycznych oraz pokrewnych im dyscyplin naukowych, poruszające szeroko rozumiane zagadnienie upowszechniania kultur i tradycji tych sąsiadujących ze sobą regionów.
Prezentowany podczas spotkania 3. tom rocznika Zeszyty sądecko- spiskie poświęcono w pierwszej części konferencji naukowej pn. „Konfederacja barska w południowej Małopolsce”, którą zorganizowało Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu z okazji 70 lat założenia Muzeum. Natomiast w drugiej części opublikowano prace słowackich i polskich historyków na temat starszych i nowszych dziejów Spiszu. W ostatniej części Zeszytów zamieszczono recenzje.
W spotkaniu uczestniczył m.in. Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda, Dyrektor Lubowlańskiego Muzeum w Starej Lubowni Monika Pavelcikowa, Dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu Robert Ślusarek, Marek Oleniacz – Sekretarz Miasta pomysłodawcy, autorzy tekstów Zeszytów, historycy oraz zaproszeni goście.
Małgorzata Grybel
Autor: -
Dodano: 2009-03-04 00:00:00
Zobacz też najnowsze aktualności
lub