Kontakt: Rynek 1, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 443 53 08, +48 18 44 86 500

Sobota, 04 października 2025 r.    Imieniny obchodzą: Rozalia, Franciszek, Konrad

Kategoria: Komunikaty Biura Prezydenta

Kolejne dni narodowe "Święta Dzieci Gór"

 


Środa należała do dzieci ze Słopnic oraz Armenii. Swój folklor pokazały zespoły MALI SŁOPNICZANIE oraz SYUNIK.
 
MALI SŁOPNICZANIE - Słopnice
Słopnice dzielą się na Królewskie i Szlacheckie. Leżą w regionie przejściowym pomiędzy Góralami a Lachami i ogólnie uważa się, że Słopnice Królewskie są góralskie, a Szlacheckie - lachowskie. W programie zespołu dziecięcego, będącego gościem sądeckiego festiwalu, również dają się zauważyć ten brak wyraźnego określenia grupy etnograficznej - zespół występuje w strojach góralskich, natomiast skład muzyki ma lachowski, a wykonywane tańce i melodie prezentują kulturę obu regionów.
Grupa MALI SŁOPNICZANIE powstała w 1999 roku przy Szkole Podstawowej nr 1. Od 2001 roku uczestniczy w przeglądach konkursach regionalnych, zdobywając wiele czołowych miejsc, m.in. na Festiwalu Folklorystycznym „Limanowska Słaza", Małopolskim Przeglądzie Dziecięcych Grup Kolędniczych „Paśtuszkowe Kolędowanie", czy Ogólnopolskim Festiwalu „Bukowskie Prezentacje Młodych". Swój program MALI SŁOPNICZANłlE prezentowali również Polonii mieszkającej we Włoszech (przy okazji audiencji u Ojca Świętego w Watykanie) oraz na Słowacji.
Założycielami i instruktorami zespołu są: Wincenty Curzydło, Jadwiga Kwiatkowska-Sekuła oraz Anna Szczecina.
 

Foto: saw 


SYUNIK - Armenia
Zespół SYUNIK przyjechał na Festiwal z Armenii, z miasta Goris leżącego w prowincji Sjunik. Położona na styku Azji Zachodniej i Europy Wschodniej Armenia graniczy od zachodu z Turcją, od północy z Gruzją, od wschodu z Republiką Górnego Karabachu i Azerbejdżanem i od południa z Iranem. Armenia jest krajem górzystym, nieposiadającym dostępu do morza. Starożytne Królestwo Armenii było pierwszym państwem, które przyjęło chrześcijaństwo jako religię oficjalną (ok. 301 n.e.). Godło Armenii przedstawia górę Ararat, na której osiadła arka Noego. Góra ta, dzisiaj należąca do Turcji, niegdyś leżała w granicach Armenii, z której terytorium nadal ją dobrze widać.
Zespół SYUNIK powstał wraz ze studiem tańca Vahe Melqumyan'a przy Centrum Kultury im. Gusana Ashota w 2003r. Przez siedem lat działalności osiągnął wiele sukcesów. Pierwszym z nich było zdobycie zaszczytnego I miejsca na festiwalu w Goris w roku 2004 w trzech kategoriach tańca: klasycznym, ludowym i nowoczesnym. Kierownik grupy Vahe Melqumyan został wówczas uznany najlepszym instruktorem tańca w mieście. Po raz kolejny zespół zdobył główną nagrodę na festiwalu „Relationship Arches" w roku 2005. Od tej pory zespół często występuje w Sjuniku oraz innych prowincjach Armenii. W 2006 roku został zaproszony do Soczi, gdzie zapewnił artystyczną oprawę konkursu piękności „Miss and Mr World." W roku 2007 SYUNIK odwiedził miasto Gior na Węgrzech, gdzie brał udział w uroczystościach związanych z Świętami Wielkanocnymi. W roku 2008 zajął II miejsce w konkursie zorganizowanym przez Armeński Związek Sztuki Tanecznej.
Na Festiwalu będzie można zobaczyć i usłyszeć następujące instrumenty: dhol (rodzaj bębna), duduk (instrument dęty drewniany), shvi (rodzaj piszczałki), akordeon oraz kanun (instrument strunowy przypominający cytrę).
Kierownikiem zespołu jest Vahe Melqumyan, a kierownikiem muzycznym jest Sona Mkrtehyan. 
 

Foto: saw


Wczoraj prezentowały się zespoły DYNAMIC ACADEMY OF LIBERAL ARTS z Indii oraz MAŁY HAŚNIK z Żabnicy.
 
MAŁY HAŚNIK - Żabnica
Dziecięcy Zespół Regionalny MAŁY HAŚNIK został założony jesienią 1998 roku. W jego skład wchodzi ok. 70 uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum z wsi Żabnica, położonej w powiecie żywieckim. Młodych tancerzy łączy wspólna pasja - zamiłowanie do ludowego tańca, śpiewu oraz tradycji i zwyczajów Beskidu Żywieckiego. Kierownictwo zespołu przywiązuje szczególną wagę do pielęgnowania spuścizny ludowej, starając się zachować autentyczność stroju góralskiego oraz wykonywanych tańców i pieśni. W repertuarze zespołu znajdują się ludowe dziecięce zabawy i gry. MAŁY HAŚNIK prezentuje również bogaty repertuar śpiewu i tańców swojego regionu (obyrtka, koło, koń, siustany i hajduk). W programach zespołu bardzo często wykorzystywane są elementy dawnych zwyczajów i obrzędów („Wiosnom przy pasieniu gęsi", „Majówka przy kapliczce na polanie" lub „W świentego Scepona"). W czasie Świąt Bożego Narodzenia, w dzień św. Szczepana dzieci chodzą „po kolyndzie, " składając życzenia. 
Zespół występuje na licznych imprezach folklorystycznych i ogólnokulturalnych. Kilkakrotnie brał udział w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Cieszynie oraz Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Tanecznych w Gorzowie Wielkopolskim, zdobywając najwyższe laury. MAŁY HAŚNIK prezentuje się również na scenach festiwali międzynarodowych („Święto Dzieci Gór" w Nowym Sączu - 2000r.; Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Folkloru w Zielonej Górze; Międzynarodowy Przegląd Zespołów Regionalnych „Złoty Kłos" w Zebrzydowicach). W 2009r. zespół otrzymał wyróżnienie na XXXIII Karpackim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce za „piękne zróżnicowane stroje, naturalność zabaw i bardzo dobre sceniczne rozwiązanie tradycyjnych tańców" oraz Grand Prix podczas Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Folklorystycznych „KRAKOWIAK 2009". MAŁY HAŚNIK ma również na swoim koncie występy zagraniczne (Litwa, Czechy, Bułgaria, Słowacja, Węgry). Od kilku lat zespół jest członkiem Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych CIOFF.
Kierownikiem i choreografem zespołu jest Grażyna Feil. 
 


 
DYNAMIC ACADEMY OF LIBERAL ARTS - Indie
Zespół pochodzi z miasta Ahmedabad, które pod względem liczby mieszkańców (5,2 mln) zajmuje 7. miejsce w Indiach. Leży na zachodnim wybrzeżu, w stanie Gudżarat, którego językiem urzędowym jest gudżarati. Grając kluczową rolę w produkcji przemysłowej Indii, Gudżarat jest prężnym ośrodkiem handlu i przemysłu oraz jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek świata. Ma również bogatą historię i tradycję. To właśnie tu narodził się ruch niepodległościowy przeciw brytyjskiemu panowaniu. Mohandas Gandhi - „ojciec Indii" - głoszący doktrynę ‘obywatelskiego nieposłuszeństwa' pochodził właśnie z Gudżaratu. 89% mieszkańców Gudżaratu jest hinduistami, a drugą najliczniej reprezentowaną religią jest Islam (9,1%). Popularny wśród wyznawców hinduizmu jest również kult Kryszny.
Program zaprezentowany na Festiwalu będzie się składał z czterech tańców. Taniec Rathva jest tradycyjnie wykonywany tylko przez mężczyzn podczas hinduistycznego święta upamiętniającego zabicie demona Ravany przez króla Ramę, który jest siódmym wcieleniem Wisznu. Jest to symboliczne zwycięstwo dobra nad złem. Wokół talii tancerze mają uwieszone duże dzwonki, a na głowach pawie pióra. Rass jest tańcem, z którego słynie na całym świecie stan Gudżarat. Wykonywany jest przez chłopców i dziewczęta, wyposażonych w krótkie kolorowe kije. Trzeci taniec - oparty na motywie Kryszny i jego wcielenia - wykonywany jest przez kilkunastu chłopców, których ciała pomalowane są na kolor srebrny. Towarzyszy im jedna dziewczynka uosabiająca Radhę, ukochaną Kryszny. Czwarty taniec jest na cześć Indii i jest wyrazem oddania i patriotyzmu wszystkich tych, którzy poświęcili swe życie dla ojczyzny. Ciała tancerzy pomalowane są na trzy kolory narodowe.
Kierownikiem zespołu jest Shveta Trivedi, kierownikiem muzycznym Jayvirsinh, a choreografem Tirthraj Trivedi. 
 

 


Piątek to DZIEŃ AŁTAJSKO – GORCZAŃSKI. Na scenie zaprezentowały się PESNOHORKI - Kraj Ałtajski oraz ZASADNIOKI.
 
ZASADNIOKI - Zasadne
Dziecięcy Zespół Regionalny ZASADNIOKI powstał przy szkole podstawowej w Zasadnem w 2004r. Zasadne to niewielka, malownicza wieś licząca ok. 650 mieszkańców, położona u stóp Gorca (1228 m. n.p.m.). Administracyjnie należy do gminy Kamienica i rozciąga się wzdłuż doliny potoku Zasadne, wpływającego do rzeki Kamienicy. Najbardziej odległe, porośnięte lasami zakątki Zasadnego ciągną się aż pod Turbacz (1310 m. n.p.m.). Zasadne to miejscowość, w której zachowało się jeszcze sporo cech wsi tradycyjnej. Nadal kultywowanych jest tu wiele dorocznych obrzędów i zwyczajów, m.in. chodzenie po kolędzie, robienie palm na Niedzielę Palmową, święcenie ziół w Święto Matki Boskiej Zielnej. Zachowały się też nieliczne domy wybudowane w stylu regionalnym. Mieszkają tu skromni artyści ludowi: rzeźbiarze, hafciarki, muzycy. Tradycje tego regionu są kultywowane przez Dziecięcy Zespół Regionalny ZASADNIOKI oraz Koło Gospodyń Wiejskich. 
Zespół ZASADNIOKI prezentuje pieśni i przyśpiewki, tańce, stroje, gry i zabawy dziecięce górali łącko-kamienickich. Każdego roku swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i gminne, uczestniczy w festiwalach i przeglądach. Na dorobek zespołu składają się m.in. takie programy jak „Dzieciska bydło pasły, a młódź na wesele sła", „Na pastwisku", "Zobawy po majówce" „Po kolondzie", „Jak w Zosadnym szkoło łotwiyrali". Do swych najważniejszych osiągnięć ZASADNIOKI zaliczają I miejsce na XXXII Festiwalu Folklorystycznym Limanowska Słaza w 2006r. oraz udział w XXXIII Karpackim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce-Zdroju w 2009r. 
Zespół liczy ok. 50 osób w wieku od 7 do 15 lat. W repertuarze tanecznym tego regionu znajdują się przede wszystkim polki (polka z przyśpiewkami, polka goniona, polka starodawna, polka drobna), a także sztajerek, walc i walc starodawny. Górale tego regionu tańczą drobnymi krokami, z tendencją do utrzymywania zgiętych nóg w kolanach. 
Założycielem i kierownikiem zespołu jest Bożena Gierczyk. 
 


 
PESNOHORKI - Kraj Ałtajski

Narodowy Teatr Muzyki Ludowej PESNOHORKI został założony w 1979 roku w mieście Barnauł, stolicy Kraju Ałtajskiego, wchodzącego w skład Federacji Rosyjskiej. Kraj Ałtajski leży w południowo-zachodniej części Syberii i graniczy z Kazachstanem, Obwodem Nowosybirskim, Obwodem Kemerowskim oraz Republiką Ałtaju. Nazwa pochodzi od grupy etnicznej Ałtajczyków (zaliczanych do ludów turkijskich), jednak dzisiaj 92% mieszkańców Kraju Ałtajskiego deklaruje przynależność do narodu rosyjskiego. 
Działalność zespołu PESNOHORKI jest wielopostaciowa i obejmuje m. in. cele naukowo-badawcze (ekspedycje etnograficzne, tworzenie zbiorów tradycyjnej kultury Rosjan ałtajskich), koncertowe (pieśni, tańce, utwory instrumentalne ludności rdzennej, rosyjskiej a także kozackiej; wykorzystanie własnej interpretacji, współczesnego akompaniamentu i teatralnej akcji scenicznej) oraz informacyjno-popularyzatorskie (organizacja i realizacja miejskich festynów ludowych, konferencji naukowych, warsztatów i kursów mistrzowskich; wspólne stworzenie wraz z miejską stacją telewizyjną „Ałtaj" projektu telewizyjnego „Ludowy kalendarz" - cykl filmów o kulturze ludowej skierowany do dzieci i młodzieży). 
Od początku swej działalności zespół uczestniczył w wielu międzynarodowych festiwalach (m. in. na Węgrzech, w Rumunii, Hiszpanii, Niemczech, Szwecji, Szwajcarii, Polsce). Jest laureatem licznych nagród, m. in. na Ogólnorosyjskim Konkursie Zespołów Folklorystycznych „Tradycje" - 2007 r. w Tomsku, Międzynarodowym Konkursie Folklorystycznym „Źródła" w Barnauł (2008, 2009, 2010) oraz na Ogólnorosyjskim Konkursie Wykonawców Muzyki Narodowej im. L.A. Ruslanowej - 2010 r. w Wołgogradzie.
Wszystkie stroje zespołu są wiernymi kopiami etnograficznych strojów Rosjan żyjących na Ałtaju. Hafty i pasy są wykonane ręcznie. Na koncertach teatr wykorzystuje tradycyjne instrumenty takie jak gęśle, gwizdek, flet, koleyuki, fujarka, piszczałka, perkusja i harmonia.
Dyrektorem artystycznym jest Olga Abramowa, zasłużony pracownik kultury, doktor historii sztuki i filozofii. Kierownikiem muzycznym zespołu jest Igor Sazontow, a kierownikiem chóru Elena Sazontowa. 
 

 


Wczoraj w ratuszu wiceprezydent Bożena Jawor oraz wiceprezydent Jerzy Gwiżdż spotkali się z dziecięcym zespołem folklorystycznym GABROVCHE z Bułgarii.
 


Źródło: www.swietodziecigor.pl 

Autor: -
Źródło: Biuro Prasowe
Dodano: 2010-07-23 13:46:53

Warto zobaczyć:

Centrum Informacji Turystycznej Budżet obywatelski Nowego Sącza dotacje-ochrona-srodowiska Zwiazek Powiatów Polskich Programy realizowane ze środków z budżetu państwa e-PUAP Nowosądeckie Forum Seniorów Nowosądecka Karta Rodziny Interwencja w sprawach nieporządku na terenach miejskich Stowarzyszenie Sądecki Obszar Funkcjonalny Punkt konsultacyjno-informacyjny programu Czyste Powietrze Realizujemy zadanie finansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska Młodzieżowa Rada Miasta Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Copyright © 2002-2025 Urząd Miasta Nowego Sącza WCAG 2.0 (Level AAA) W3C

Polityka Prywatności i Cookies