Kategoria: Komunikaty Biura Prezydenta
Wiceprezydent Bożena Jawor podczas I Krajowego Zjazdu Szkół i Placówek noszących „Imię upamiętniające Zesłańców Sybiru”, odebrała Odznakę Honorową Sybiraka przyznaną przez Zarząd Główny Związku Sybiraków. Konferencja odbywa się w Miasteczku Galicyjskim, a zorganizowało ją Stowarzyszenie Pamięci Polskiego Sybiru, Zespół Szkół nr 2 w Nowym Sączu i Związek Sybiraków na Sądecczyźnie. W spotkaniu uczestniczą przedstawiciele ponad 20 szkół i palcówek z całej Polski.
Wczoraj przedstawiciele szkół dzielili się doświadczeniami ze swojej działalności, wymieniali opiniami i doradzali – jak najlepiej poprowadzić placówkę, która nosi imię Sybiraków.
Dzisiaj, podczas kolejnego dnia obrad była okazja do podziękowania osobom, które są zaangażowane w upowszechnianie pamięci o Sybirakach.
![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
Wśród odznaczonych była wiceprezydent Bożena Jawor. Odbierając odznaczenie podziękowała wszystkim, którzy przekazują informacje o tamtych czasach, o osobach, które przeżyły wywózkę. „Sama nie mam w swojej rodzinie nikogo, kto przeżyłby tamte czasy, ale znam osoby, których spotkał ten nieludzki los i zawsze ich podziwiam za ich pogodę ducha, radość, uśmiech - mówiła wiceprezydent. Są radośni, chociaż sami tej radości nie zaznali. Dlatego dziękuję wszystkim instytucjom, organizacjom za to, że dbacie o historię, przekazujecie młodym pokoleniom tę wiedzę i dzięki temu pamięć o Sybirze trwa” - dodała wiceprezydent.
![]() | ![]() | ![]() |
Jutro uczestnicy konferencji zwiedzą Zespół Szkół nr 2 im. Sybiraków, wysłuchają prelekcji nauczyciela historii i założyciela Izby Pamięci Doroty Pietruszki pt. „Jak prowadzić Izbę Pamięci?". Omówione zostaną również zasady współpracy z Fundacją Kresy-Syberia. Temat przedstawią: Aneta Hoffmann - Dyrektor Generalny Fundacji Kresy-Syberia i Robert Sobol – Prezes Stowarzyszenia Pamięci Polskiego Sybiru.
Autor: -
Dodano: 2011-06-03 13:38:38