Kontakt: Rynek 1, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 443 53 08, +48 18 44 86 500

Piątek, 03 października 2025 r.    Imieniny obchodzą: Teresa, Gerard, Jan

Kategoria: Komunikaty Biura Prezydenta

Ćwierć wieku w Parfii Św. Rocha

 

Wiceprezydent Jerzy Gwiżdż uczestniczył w uroczystości odpustowej w Kościele p.w. Św. Rocha w Dąbrówce. Tegoroczny odpust był szczególny, ponieważ jubileusz 25-lecia pracy w parafii obchodził jej proboszcz - ks. prałat Józef Janas. Budowa nowego kościoła, urządzenie cmentarza, rozbudowa parkingu parafialnego, renowacja kościółka św. Rocha, otwarcie ochronki dla najmłodszych - to tylko niektóre zasługi ks. parała Janasa, za które dziękowano podczas mszy św. Wiceprezydent Jerzy Gwiżdż podkreślił, że oprócz tych wielkich dzieł, które ubogaciły parafię, nasze miasto, ksiądz prałat jest wspaniałym człowiekiem, ojcem, który dba o parafian i troszczy się o piękno i dobro miasta. „Życzę wielu łask, zdrowia i tak po ludzku szacunku i wdzięczności, od tych dla których ksiądz czyni dobro” - powiedział wiceprezydent Jerzy Gwiżdż. Z okazji jubileuszu przekazał replikę aktu lokacyjnego Nowego Sącza. Natomiast Wiceprzewodniczący Rady Miasta Stefan Chomoncik wraz z radnymi: Elżbietą Chowaniec, Janem Opiło, Józefem Gryźlakiem i Grzegorzem Mądrym wręczyli Tarczę Herbową „Zasłużony dla miasta Nowego Sącza”. Gratulacje przekazali parafianie i Rada Parafialna. Ksiądz Józef Janas dziękując wszystkim powiedział „Czas upływa szybko. Życie jak potok płynie, ćwierć wieku pobytu w tej parafii przeszło już do historii. W sercu pozostawiam wdzięczność, wielką wdzięczność. Podziękowania składam Panu Bogu za wszelkie błogosławieństwo. Wdzięczność jest przejawem miłości – mówił ks. prałat Józef Janas. Pragnę podziękować św. Rochowi, który mi błogosławi, władzom miasta, prezydentom za wielką życzliwość, radnym miejskim, Radzie Parafialnej, wikariuszom i siostrom zakonnym. Te wszystkie dzieła tworzyliśmy razem. Dziękuję tym, którzy pracą, modlitwą, cierpieniem i ofiarą przyczynili się do stworzenia tych dzieł - dzisiejszego oblicza parafii” – mówił ksiądz jubilat. Parafianie w podziękowaniu zaśpiewali swojemu proboszczowi z wielką wdzięcznością „Życzymy, życzymy”.

 
    
    
    
 
 

Uzasadnienie do projektu uchwały w sprawie przyznania Tarczy Herbowej „Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza”.

 

Józef Janas urodził się 14 marca 1953 roku w Laskowej. Szkołę średnią - Liceum Ekonomiczne ukończył w Limanowej w 1972 r., a studia filozoficzno - teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie w 1978 r., przyjmując święcenia kapłańskie z rąk biskupa Jerzego Ablewicza.

W tym samym roku został wikariuszem parafii w Wojakowej, a dwa lata później w parafii Glinik w Gorlicach. Dał się poznać jako zaangażowany, ofiarny bardzo dobry duszpasterz.

W 1987 został wikariuszem w parafii św. Rocha w Nowy Sączu, odpowiedzialnym za budowę nowego kościoła, a w 1991 r., - proboszczem tej parafii, kontynuując budowę kościoła. Mimo wielu obowiązków w 1992 r., przyjął funkcję wizytatora religii w dekanacie Nowy Sącz - Południe, a po reorganizacji dekanatów sądeckich, w dekanacie Nowy Sącz - Wschód. W 1995 r., został wicedziekanem dekanatu Nowy Sącz - Wschód.

Po wybudowaniu kościoła Trójcy Św. ksiądz Józef Janas podjął się kolejnego, zadania: urządzenia nowego cmentarza w Nowym Sączu przy ul. Ruczaj, które ukończył w 2006 r. Równocześnie przeprowadził gruntowną renowację kościółka parafialnego św. Rocha - zabytku i perełki na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.

6 grudnia 2002 roku bp Wiktor Skworc mianował ks. Józefa Janasa kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej w Nowym Sączu.

W kolejnych latach inicjatywy księdza kanonika rozbudowany został w parafii parking przykościelny, powstała fontanna. Ksiądz Józef Janas zawsze dbał i zabiegał o upiększanie otoczenia kościoła, uzyskując wielokrotnie nagrody Urzędu Miasta w konkursie „Miasto kwiatów i zieleni”.

W 2003 roku ks. Józef Janas wybudował pomnik - wotum wdzięczności za wizytę Ojca Św. na Sądeckiej Ziemi - Katolickie Niepubliczne Przedszkole „Ochronka”, którego został pierwszym dyrektorem. Z uwagi na ogromne zainteresowanie rodziców z Nowego Sącza, rozbudował placówkę do pięciu oddziałów.

Ks. kanonik Józef Janas aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Nowego Sącza, między innymi jako współorganizator Tygodni Kultury Chrześcijańskiej.

 

 

 

Autor: -
Dodano: 2012-08-17 10:06:36

Warto zobaczyć:

Centrum Informacji Turystycznej Budżet obywatelski Nowego Sącza dotacje-ochrona-srodowiska Zwiazek Powiatów Polskich Programy realizowane ze środków z budżetu państwa e-PUAP Nowosądeckie Forum Seniorów Nowosądecka Karta Rodziny Interwencja w sprawach nieporządku na terenach miejskich Stowarzyszenie Sądecki Obszar Funkcjonalny Punkt konsultacyjno-informacyjny programu Czyste Powietrze Realizujemy zadanie finansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska Młodzieżowa Rada Miasta Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Copyright © 2002-2025 Urząd Miasta Nowego Sącza WCAG 2.0 (Level AAA) W3C

Polityka Prywatności i Cookies