Kontakt: Rynek 1, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 443 53 08, +48 18 44 86 500

Sobota, 04 października 2025 r.    Imieniny obchodzą: Rozalia, Franciszek, Konrad

Kategoria: Komunikaty Biura Prezydenta

Klub Kotłownia zwiedza Kraków

 

Dzieci i młodzież z osiedla „Wólki”, uczęszczająca na zajęcia do Klubu Kotłownia, wzięła udział w wycieczce do Krakowa. Impreza edukacyjno-kulturalna zorganizowana była przez Zespół Świetlic Środowiskowych w Nowym Sączu. Grupa liczyła 41 dzieci w wieku od 5 do 16 lat oraz opiekunów i rodziców. Po przyjeździe do Krakowa pierwszym punktem programu wycieczki było zwiedzanie krakowskiego ZOO z udziałem przewodników z Ogrodu Zoologicznego. Zwiedzanie zakończyło się konkursem sprawdzającym poziom zapamiętanych przez uczestników wiadomości. Następnie grupa udała się autokarem pod Wawel. Dużym zainteresowaniem dzieci cieszył się Smok Wawelski, ziejący ogniem orazwawelskie ogrody. Była to doskonała okazja do zrobienia grupowych zdjęć. Młodzi zapoznali się z historią katedry oraz z przepowiednią mówiącą, iż w dniu, którym znad drzwi katedry spadną umieszczone na ciężkich łańcuchach kości, żyjących tam w czasach dawnych zwierząt, nastąpi koniec świata. Zwiedzanie Wawelu zostało zakończone zwiedzaniem Kaplicy Zygmuntowskiej. Każdy z uczestników wycieczki miało okazję dotknąć Dzwonu Zygmunta, który według mieszkańców miasta przynosi szczęście. Kolejnym punktem wyprawy było zwiedzanie Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, znajdującego się w podziemiach Rynku. Jest to miejsce, które przykazuje współczesnym młodym ludziom dziedzictwo kulturowe. Ukazuje okiem współczesnych artystów oraz archeologów jak Kraków wyglądał w czasach średniowiecza. Uczestnicy mieli okazje podziwiać bardzo stare obiekty. Trasa zwiedzania, obejmująca wschodnią cześć Rynku Głównego, stanowi połączenie rezerwatu archeologicznego z nowoczesną, multimedialną ekspozycją. Najmłodsi uczestnicy wycieczki byli zachwyceni efektami świetlnymi i odgłosami wydobywającymi się z głośników. Można było poczuć klimat dawnego Rynku krakowskiego, poznać miary, jakimi posługiwano się w ówczesnych czasach. Na ogromnej wadze, każde z dzieci mogło sprawdzić swoją wagę i odczytać ją według obowiązujących w średniowieczu wskaźników i miar. Po przejściu trasy zwiedzania zorganizowano konkurs, w którym nagrodą był grosz krakowski Kazimierza Wielkiego, z lat 1333-1370. W godzinach popołudniowych, po zwiedzeniu ZOO, katedry i podziemi Rynku ostatnią atrakcją był wstęp do Parku Wodnego. Uczestnicy wrócili do Nowego Sącza późnym wieczorem.

 


Impreza edukacyjno-kulturalna została dofinansowana z Programu „Świetlica-Dzieci-Praca” na rzecz wsparcia dziecka i rodziny w gminie ogłoszonego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.


W chwili obecnej dzieci i młodzież zamieszkująca Osiedle Wólki i uczestnicząca w zajęciach Klubu Kotłownia (ul. Barbackiego 64) może uczestniczyć w warsztatach ceramicznych. Pod fachowym okiem specjalistów można poznać tajniki sztuki ceramicznej i garncarskiej, wykonać własnoręcznie z gliny prace, które następnie zostaną wypalone w piecu a później pomalowane i szkliwione. Efektem warsztatów ceramicznych będzie wspólna wystawa prac przy współpracy z Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu.

 

Autor: -
Dodano: 2012-09-04 09:17:32

Warto zobaczyć:

Centrum Informacji Turystycznej Budżet obywatelski Nowego Sącza dotacje-ochrona-srodowiska Zwiazek Powiatów Polskich Programy realizowane ze środków z budżetu państwa e-PUAP Nowosądeckie Forum Seniorów Nowosądecka Karta Rodziny Interwencja w sprawach nieporządku na terenach miejskich Stowarzyszenie Sądecki Obszar Funkcjonalny Punkt konsultacyjno-informacyjny programu Czyste Powietrze Realizujemy zadanie finansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska Młodzieżowa Rada Miasta Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Copyright © 2002-2025 Urząd Miasta Nowego Sącza WCAG 2.0 (Level AAA) W3C

Polityka Prywatności i Cookies