Kategoria: Komunikaty Biura Prezydenta
1 czerwca rusza Telefon Bezpieczeństwa dla turystów, który w tym roku został po raz pierwszy zintegrowany z Polskim Systemem Informacji Turystycznej. W godzinach 8.00-22.00, od 1 czerwca do 30 września, turyści zagraniczni będą mogli uzyskać potrzebne informacje oraz uzyskać pomoc w sytuacjach wymagających specjalistycznej porady. Pracownicy obsługujący Contact Center będą posługiwać się biegle językiem angielskim, niemieckim i rosyjskim. „Telefon bezpieczeństwa” to wspólna inicjatywa Ministerstwa Sportu i Turystyki, Komendy Głównej Policji, Urzędu do Spraw Cudzoziemców i Polskiej Organizacji Turystycznej realizowana od 2002 roku.
Głównym celem „Telefonu Bezpieczeństwa” jest zapewnienie pomocy turystom zagranicznym w nagłych i trudnych dla nich sytuacjach. Brak znajomości języka i procedur, w przykrych dla turysty okolicznościach i poczucie zagubienia, może zaważyć w znaczący sposób na opinii o naszym kraju, mimo iż wcześniej pobyt był postrzegany, jako bardzo atrakcyjny.
W celu połączenia się z operatorem wystarczy zadzwonić pod specjalne numery infolinii: +48 608 599 999 i + 48 22 278 77 77, płatne zgodnie z taryfą operatora. Komenda Główna Policji zapewni możliwość korzystania przez osoby obsługujące telefon bezpieczeństwa z wewnętrznego numeru telefonu z centrali telefonicznej Komendy Głównej Policji, w celu bezpośredniej komunikacji z właściwymi jednostkami organizacyjnymi Policji i Urzędu do Spraw Cudzoziemców.
81% to suma wskazań dwóch najwyższych wartości na skali pokazującej poziom zadowolenia turystów zagranicznych w Polsce. Na to wysokie zadowolenie z pobytu w Polsce składa się wiele czynników. „Z naszych badań wynika, że 45 % turystów zagranicznych uważa, że „bezpieczeństwo” jest dla nich bardzo ważne przy planowaniu wyjazdu do innego kraju a 42 % powiedziało, że raczej ważne. Zaledwie 4 % przyznało, że nie bierze tego elementu pod uwagę” – powiedział Rafał Szmytke, Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej. Nie chodzi tu tylko o bezpośrednie zagrożenie życia czy zdrowia, ale także poczucie bezpieczeństwa wynikające z pewności, że w przypadku kłopotów ze zdrowiem, zaginięcia dokumentów, kradzieży itp. turysta uzyska natychmiastową pomoc lub zostanie przekierowany do odpowiednich służb” – podkreślił Szmytke.
W tym roku po raz pierwszy Telefon Bezpieczeństwa został przyłączony do Polskiego Systemu Informacji Turystycznej. Dzięki temu turysta będzie mógł uzyskać bardzo szybko informację o najbliższych atrakcjach turystycznych. Zcentralizowana baza danych – Repozytorium Informacji Turystycznej oparte jest na ścisłej współpracy z regionalnymi i lokalnymi organizacjami turystycznymi i ich systemami. Łącznie w bazie danych jest 41000 obiektów a docelowo znajdzie się 60-70 tys.
Obecnie dysponujemy bazą: noclegową - ponad 10 000 obiektów, atrakcji turystycznych – ponad 4000, restauracji – ponad 23600, imprez/wydarzeń – ok. 1000, punktów informacji turystycznej – 400 certyfikowanych.
Na wizerunek Polski nie składają się tylko opinie turystów zagranicznych. Z raportu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w 2012 roku zezwolenie na pracę otrzymało 39144 osób a w roku akademickim 2010/2011 na polskich uczelniach studiowało 21,5 tys. osób.
Urząd do Spraw Cudzoziemców ma, więc także za zadanie upowszechnić informację funkcjonowaniu Telefonu Bezpieczeństwa w ośrodkach dla cudzoziemców, siedzibach Urzędu a także wśród interesantów.
„Jesteśmy instytucją, która w naturalny sposób kojarzy się z cudzoziemcami, dlatego po raz kolejny włączamy się akcję Telefonu Bezpieczeństwa. W tym roku będziemy także zaangażowani w proces wymiany informacji z osobami obsługującymi Contact Center, tak by w razie takiej potrzeby służyć naszą wiedzą i doświadczeniem, głównie w zakresie pobytu cudzoziemców na terytorium Polski” – powiedział Rafał Rogala Szef Urzędu Do Spraw Cudzoziemców.
Ulotki z informacją o telefonie bezpieczeństwa będą również dystrybuowane za granicą za pośrednictwem Polskich Ośrodków Informacji Turystycznej, konsulatów i ambasad Rzeczypospolitej Polskiej, organizacji międzynarodowych i branży turystycznej, a także za pomocą ulotek informacyjnych rozdawanych w punktach granicznych.
![]() |
Autor: -
Dodano: 2013-05-28 09:45:48