Kontakt: Rynek 1, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 443 53 08, +48 18 44 86 500

Sobota, 04 października 2025 r.    Imieniny obchodzą: Rozalia, Franciszek, Konrad

Kategoria: Media informują

"Fontanna Papieska" zagra w Nowym Sączu

Uruchomienie multimedialnej "Fontanny Papieskiej" uświetni nowosądeckie obchody rocznicy śmierci Jana Pawła II. Muzykę, w której takt ma tryskać woda, przygotowują szefowie miejscowych chórów, zespołów regionalnych i szkoły muzycznej.

Na oryginalny pomysł upamiętnienia Papieża wpadli po Jego śmierci bracia Józef i Marian Koralowie z Nowego Sącza. Znani producenci lodów z Nowego Sącza słyną z bogactwa i przywiązania do religii. Według nieoficjalnych informacji niedawno złożyli nawet ofertę odkupienia od żydowskiego właściciela wadowickiego domu, w którym mieszkał Karol Wojtyła. W zeszłym roku ufundowali siedmiometrowy pomnik Jana Pawła II na nowosądeckim rynku. Sfinansowali też prace przy budowie fontanny pod monumentem.



Wodotrysk, który bezpłatnie otrzyma miasto, powstaje od pół roku. Mieści się w dziewięciometrowym, granitowym kręgu otoczonym ławami. Uroczyste odsłonięcie zaplanowano w niedzielę, o godz. 18.30, podczas uroczystości upamiętniających pierwszą rocznicę śmierci Papieża.

- To będzie jedyna "Fontanna Papieska" w Polsce. Połączy trzy żywioły: wodę, światło i dźwięk - mówi Jerzy Leśniak, rzecznik prezydenta Nowego Sącza. - "Zaśpiewa" w rytm podkładu muzycznego, podobnie jak fontanny w Mariańskich Łaźniach w Czechach czy w Barcelonie.

Całość na razie kryją namioty. Robotników osobiście doglądają fundatorzy i prezydent miasta Józef Wiktor. W czwartek, po zamontowaniu elektronicznej aparatury, przewidziano generalną próbę fontanny. Do tego czasu jej muzyczny repertuar mają przygotować miejscowi znawcy muzyki, których władze poprosiły o opinie.

- To muszą być spokojne, instrumentalne utwory. Najlepiej klasyczne, ale też z regionalnymi akcentami - objaśnia Stanisław Strączek, kapelmistrz orkiestry reprezentacyjnej Karpackiego Oddziału Straży Granicznej z Nowego Sącza. Nie chce zdradzić swoich typów. Podobnie inni eksperci.



- Udostępnimy wszystkie nasze nagrania. Jeśli zajdzie taka konieczność, nagramy też coś specjalnie dla fontanny - zapewnia kapelmistrz Strączek.
Iluminowana fontanna ma tryskać o zmroku różnobarwnymi strumieniami. Jak długo i jak często, tego jeszcze nie wiadomo. Całością będzie sterował komputer w pobliskim ratuszu. W zależności od wysokości tonów zwiększy lub zmniejszy ciśnienie wody. Automatycznie obniży też strumień w razie silnego wiatru.
- Muzykę dostosujemy do okazji. W czasie świąt Bożego Narodzenia nie powinno zabraknąć kolęd, a 2 kwietnia "Barki" - uważa rzecznik Leśniak.

Główne sądeckie obchody rocznicy śmierci Jana Pawła II zaplanowano na 2 kwietnia w Starym Sączu. O godz. 16 pod drewnianym ołtarzem - pamiątką papieskiej wizyty w 1999 roku - zostanie odprawiona msza św. w intencji beatyfikacji Papieża. W godzinę śmierci Ojca Świętego - o 21.37 zabrzmi "Barka". Tego samego dnia w Bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu przewidziano kilka nabożeństw papieskich, które o godz. 20 zakończy oratorium "Nieszpory Ludźmierskie" Jana Kantego Pawluśkiewicza. Wystąpi m.in. Hanna Banaszak, Beata Rybotycka, Grzegorz Turnau i Zbigniew Wodecki. Ci sami artyści zaśpiewają także po godz. 21.37 podczas misterium pod papieskim pomnikiem i fontanną.

Ire

Autor:
Źródło: Gazeta Wyborcza
Dodano: 2006-03-29 00:00:00

Warto zobaczyć:

Centrum Informacji Turystycznej Budżet obywatelski Nowego Sącza dotacje-ochrona-srodowiska Zwiazek Powiatów Polskich Programy realizowane ze środków z budżetu państwa e-PUAP Nowosądeckie Forum Seniorów Nowosądecka Karta Rodziny Interwencja w sprawach nieporządku na terenach miejskich Stowarzyszenie Sądecki Obszar Funkcjonalny Punkt konsultacyjno-informacyjny programu Czyste Powietrze Realizujemy zadanie finansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska Młodzieżowa Rada Miasta Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Copyright © 2002-2025 Urząd Miasta Nowego Sącza WCAG 2.0 (Level AAA) W3C

Polityka Prywatności i Cookies