Piątek, 15 października 2021 r.    Imieniny obchodzą: Teresa, Jadwiga


"Biały Klasztor"

     Klasztor Zgromadzenie Sióstr Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Nowym Sączu założyła Matka Marcelina Darowska (1827 - 1911) - współzałożycielka tego żeńskiego zakonu, którego celem jest wychowanie dzieci i młodzieży. Usytuowany jest na skarpie, wzniesiony według projektu krakowskiego architekta Karola Knausa (znanego z prowadzenia budowy sądeckiego ratusza). Ukończony, konsekrowany został 8 września 1897 r. Jego sylwetka wkomponowana jest w otaczający go park - założony równocześnie z klasztorem. 


Architektura piętrowego gmachu klasztoru, przy ul. Poniatowskiego 7,  zamykającego ścianami czworoboczny wirydarz wzorowana jest na formach renesansowych. Od strony ogrodu urozmaica ją piętrowa galeria arkadowa. W wystroju architektonicznym zastosowano liczne formy neoromańskie. 

W fasadzie zachodniej wybiega przed gmach centralnie usytuowana klasztorna kaplica zwieńczona smukłą wieżą, zbudowana według projektu matki Marceliny. Nakrywa ją płaski strop łączący się z bocznymi jej ścianami ukośnie ściętymi krawędziami zdobionymi stiukowym ornamentem. Ołtarz kaplicy stanowi wysoko usytuowana wnęka podświetlona oknem od zachodu, ujęta architektoniczną o neoromańskim pokroju bogatą w formie złoconą ramą. W niej ustawiona jest figura Matki Bożej. Poniżej wnęki znajdują się wykonane z białego marmuru ołtarz i tabernakulum. Na ścianach usytuowane są płaskorzeźbione stacje drogi krzyżowej, zgodne stylem z neoromańskim wystrojem kaplicy. 
 

     Kaplica pozostająca pod wezwaniem Matki Bożej Niepokalanej służyła w latach 1960-67 jako rektorat, a od 1967-85 (do czasu budowy w pobliżu nowego kościoła) jako parafialna świątynia dla otaczających "Biały Klasztor" nowych dzielnic mieszkaniowych miasta. 
 

 


      Wnętrze klasztoru zajmują pomieszczenia mieszkalne dla Sióstr Zgromadzenia, sale szkolne i internatowe. Na przestrzeni lat istnienia Zgromadzenia Sióstr Niepokalanek w Nowym Sączu prowadzone były przez nie żeńskie zakłady wychowawcze. Pierwsza szkoła 7-klasowa nie posiadała uprawnień szkoły państwowej. Następna prowadzona do 1940 r. to gimnazjum o profilu humanistycznym. Po 1945 r. do dzisiaj prowadzone są tutaj zawodowe szkoły o profilu gastronomicznym. Wychowanie w nich oparte było i jest na czterech zasadach systemu pedagogicznego stworzonego przez Matkę Marcelinę Darowską: 

"Bóg wszystkim - przez wszystko do Boga 
Bóg nas stworzył Polakami 
Wierność obowiązkom stanu 
Uczenie myślenia". 


Jakość nauczania i wychowania w tych szkołach jest szeroko znana i oceniana bardzo wysoko.

Władysława Głuc 
"Nowy Sącz, Przewodnik po zabytkach", 
Koło Przewodników Oddziału PTTK "BESKID" w Nowym Sączu, 
Nowy Sącz 1994 r.