Środa, 18 maja 2022 r.    Imieniny obchodzą: Jan, Eryk, Aleksandra


Brama Beskidów

     Nowy Sącz jest „bramą” Sądecczyzny. Ledwie parę kroków od miasta leżą: Stary Sącz – miasto świętej Kingi i sióstr Klarysek, Rytro, Piwniczna, Muszyna i perła w koronie polskich uzdrowisk – Krynica oraz prężnie rozwijające się stacje narciarskie: Wierchomla, Sucha Dolina. Zachwalać ich nie trzeba, są marką same dla siebie.

 

 

 

Choć dla Nowego Sącza turystyka nie jest główną „gałęzią przemysłu”, to jednak jego gospodarze nie zapominają o gościach i turystach. Miasto jest atrakcyjnym punktem na szlaku turystycznych wędrówek i obowiązkowym celem wypadów gości, którzy przyjeżdżają na wypoczynek do okolicznych uzdrowisk. Coraz częściej odwiedzają miasto goście ze Słowacji i wędrowcy, dla których głównym punktem eskapady jest Kraków czy Zakopane. Nowy Sącz staje się też coraz ważniejszym miejscem pielgrzymek do bazyliki mniejszej pw. św. Małgorzaty - patronki miasta. I właśnie o takich gości zabiega Nowy Sącz, a wzbogacając z roku na rok ofertę dla nich, stara się, by w mieście zatrzymali się dłużej.

 

Prowadzona rewaloryzacja i rewitalizacja sądeckiej starówki robiona jest z myślą o sądeczanach, ale również o gościach i turystach. Ponad siedem wieków historii miasta zobowiązuje. Odnowionej ulicy Jagiellońskiej – głównemu i reprezentacyjnemu traktowi miasta, przywrócono duszę, charakter i dawny styl stosownie do rangi i powagi wiekowych kamienic.

Plac 3 Maja – związany z miastem i współtwórcą Konstytucji 3 Maja – marszałkiem Stanisławem Małachowskim, może być znowu wizytówką miasta, a ostatni – przed zaborami – starosta nowosądecki – doczekał się tu swojego popiersia. Coraz bliżej do decyzji odbudowy zamku królewskiego i on także będzie jednym z magnesów przyciągających do Nowego Sącza.

Dzięki zegarowi kwiatowemu, rycerzykowi na wzór brukselskiego Manneken Pis i to miejsce przy Baszcie kowalskiej - pozostałosci po sądeckim zamku królewskim - stało się ulubionym miejscem spacerów sądeczan i gości.

Odzyskuje blask sądecki Rynek. Trudno przecenić wysiłki właścicieli kamienic na sądeckiej starówce w przywracaniu mu świetności, by przyciągał sądeczan i gości do starego centrum. Efekty zakończonych remontów dziewiętnastowiecznych kamienic mówią same za siebie: sądecka starówka znowu jest wizytówką miasta.

 

     Szczególne zainteresowanie budziła rewaloryzacja kamienicy pod „trzynastką”. Efekty prac godne są podkreślenia. „Trzynastka” i działania renowacyjne właścicieli zostały docenione w XII Ogólnopolskim Konkursie „Modernizacja roku 2007”. W kategorii obiektów zabytkowych kamienica została uhonorowana wyróżnieniem.

     Pomnik Jana Pawła II, grająca fontanna, kawiarniane ogródki, moc kwiatów i zieleni (ciekawość budzą kwiatowe parasole) sprawiły, że nieco opustoszały do niedawna główny plac miasta przyciąga sądeczan i znowu ożył sympatycznym gwarem.
Swoje plany gospodarze miasta zapisali w powstałych w ostatnich miesiącach dokumentach: „Strategia Rozwoju Nowego Sącza 2020”, „Wieloletni program inwestycyjny” i „Lokalny program rewitalizacji obszaru starego miasta w Nowym Sączu na lata 2008 – 2013”.