BIP - Miasto Nowy Sącz Facebook Nowy SączNowy Sącz w serwisie YouTube.com

Miasto Nowy Sącz

Nowy Sącz - dworzec kolejowy Nowy Sącz - panorama Nowy Sącz - Baszta Kowalska Nowy Sącz o zachodzie słońca - panorama Sądecki ratusz - święto narodowe Sądecki ratusz - wiosna Baszta Kowalska z lotu ptaka

Kategoria: Festiwal filmowy NOWE KINO - NOWY SĄCZ

Festiwal filmowy już trwa

II Festiwal Filmowy Nowe Kino-Nowy Sącz rozpoczął się wczoraj (17 listopada) w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu. Komisja konkursowa pod przewodnictwem reżyserki Kingi Dębskiej ocenia 32 filmy dopuszczone w tym roku do finałowej rozgrywki. Festiwal otworzyli przewodnicząca Rady Miasta Nowego Sącza Bożena Jawor i dyrektor artystyczny Robert Gliński.
 


 

- Witam twórców tego festiwalu, którzy tutaj przyjeżdżają do nas i tak sobie pomyślałam dzisiaj, że to jest drugi festiwal, a więc już nie raczkuje, a kroczy. Może jeszcze niepewnie, ale będzie coraz lepiej. Myślę, że możemy ten festiwal otworzyć – powiedziała przewodnicząca Rady Miasta Bożena Jawor. Urząd Miasta reprezentował podczas gali otwarci dyrektor Wydziału Kultury, Sportu, Komunikacji Społecznej i Promocji Józef Kantor.
 

Robert Gliński przybliżając program festiwalu wspomniał o spotkaniach z twórcami filmów, które odbywają się po blokach konkursowych. - Myślę, że to jest bardzo cenne, bo są to filmy bardzo różnorodne. Czasami są to filmy robione w szkołach filmowych, w warunkach półprofesjonalnych, prawie zawodowych, czasami są to filmy robione przez jakieś koło fanów czy fascynatów i te filmy też są szalenie interesujące – powiedział Robert Gliński, przypominając, że w ubiegłym roku właśnie taki film wygrał festiwal.
 

Zasady
 

Na festiwalu prezentowane są krótkie formy fabularne, poniżej 30 minut trwania. Formuła festiwalu jest otwarta, dopuszcza zarówno filmy powstałe w szkołach filmowych, jak i propozycje debiutantów i tzw. twórców offowych. W programie przewidziano także spotkania z twórcami.
 

Nagrodą główną festiwalu jest Złoty Sędziwój o wartości 5 tys. złotych. Przyznane będą także Srebrne i Brązowe Sędziwoje, Sędziwój Aktorski dla najlepszej aktorki/aktora, Foto Sędziwój za najlepsze zdjęcia oraz Sędziwój Publiczności. Odbywa się także konkurs dla uczniów szkół średnich na najlepszą recenzję filmu pokazanego na festiwalu. Uczniowie najpierw oglądali filmy konkursowe, a potem piszą jednostronicową recenzję.
 

Autorem statuetki Sędziwoja jest Andrzej Szarek. Sędziwój był powiązany z Nowym Sączem sławny w całej Europie alchemik, filozof i humanista, który zasłynął próbami zamiany metali nieszlachetnych w złoto. Podobnie cudowne właściwości dla kariery filmowej młodych twórców może mieć zdobycie tej nagrody. Właśnie na to liczą organizatorzy imprezy.
 

Nagrody przyznaje jury konkursu w składzie: Kinga Dębska (przewodnicząca), Paweł Sztompke, Joanna Żółkowska i Andrzej Wolf. Nagrody zostaną wręczone dziś (18 listopada) podczas gali finałowej. Zwieńczeniem festiwalu będzie wieczorny koncert przebojów muzyki filmowej w wykonaniu Bogusława Morki i Orkiestry Kameralnej ALLA WIENA.
 

Festiwal objęli patronatem honorowym minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński i prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak.
 

[POBIERZ ZDJĘCIA]

 

Autor: Wiesław Turek
Dodano: 2017-11-18 07:13:22