Facebook Nowy SączNowy Sącz w serwisie YouTube.com

Miasto Nowy Sącz

Nowy Sącz - panorama Nowy Sącz - baszta Kowalska Nowy Sącz o zachodzie słońca - panorama Sądecki ratusz - święto narodowe Sądecki ratusz - wiosna

Kategoria: Forum Ekonomiczne Młodych Liderów 2015

ROZMOWA FORUM
Rozmowa z Ryszardem Nowakiem Prezydentem Miasta Nowego Sącza

Jak – Pana zdaniem – zmieniło się Forum na przestrzeni tych dziesięciu lat?

Muszę przyznać, że początkowym założeniem Forum było nastawienie na ekonomię i biznes. To było coś naturalnego, zwłaszcza że Forum Ekonomiczne w Nowym Sączu jest młodszą wersją Forum Ekonomicznego w Krynicy. Ale obecna sytuacja w Europie i na świecie wymusza na uczestnikach szersze spojrzenie na to, co się wokół dzieje, nie pozwala koncentrować się tylko na kwestiach ekonomicznych, ale każe również zwrócić uwagę na sprawy polityczno-społeczne.

 


Problemy, które pojawiają się ostatnio w Europie niejako przerastają nasze wyobrażenia sprzed kilku lat. Nikt nie przypuszczał, że będziemy mieli do czynienia z takimi trudnymi tematami. Zacząć można od Europy Wschodniej – od Ukrainy, od Rosji, od konfliktu, który niestety zaistniał. Dzisiaj mamy duże problemy – które na pewno będą rzutowały na ekonomię, nie mam co do tego wątpliwości – z migrantami z Azji, z Afryki, więc teoretycznie nie mających nic wspólnego z Europą. Nikt takiej sytuacji nie przewidział nawet w najczarniejszych snach.

Ci młodzi ludzie, którzy spotykają się dzisiaj na Forum Młodych Liderów będą musieli znaleźć odpowiedź na trudne pytania, spróbować znaleźć rozwiązanie znaczących problemów.

Jak Nowy Sącz i pan, jako gospodarz tego miasta, przygotowuje się do Forum Ekonomicznego Młodych Liderów?
 

To już moje dziewiąte Forum jako prezydenta Nowego Sącza. Mam sprawdzony zespół ludzi, współpracowników, bardzo doświadczonych w tym przedsięwzięciu. Dobrze układa się współpraca z Europejskim Domem Spotkań – Fundacją Nowy Staw z Lublina. Te dwa zespoły się spotykają, wymieniają uwagi, wszystko przebiega w bardzo dobrej atmosferze. W pewnym sensie ja nie ingeruję, tylko patronuję.
 

Czy dostrzega Pan wymierne profity tego wydarzenia dla Nowego Sącza, jego mieszkańców, a może i całego województwa?

Profity na pewno są duże, ale w tej chwili trudno je zmierzyć i dokładnie wymienić. Sam fakt przybycia kilkuset uczestników jest już bardzo istotny – informacje o Nowym Sączu idą w świat, pojawiają się w mediach i opinii publicznej. Życzliwość i zadowolenie, które widzę dookoła, świadczą o tym, że zarówno miasto, jak i uczestnicy czerpią z Forum pełnymi garściami.
 

Rozmawiała Martyna Słowik
 

Źródło: www.forum-leaders.eu

Autor: -
Dodano: 2015-09-09 08:33:38