Czwartek, 23 września 2021 r.    Imieniny obchodzą: Tekla, Bogusław


Kategoria: Inwestycje

Podpisanie umowy na budowę układu kogeneracyjnego – największa inwestycja w historii MPEC!

W siedzibie Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Nowym Sączu została podpisana umowa na budowę układu kogeneracyjnego. To technologia, która pozwala na wytworzenie przez jedno urządzenie, energii elektrycznej i ciepła przeznaczonego do użytku. Zaletą kogeneracji jest mniejsze zużycie paliwa i minimalizacja emisji gazów cieplarnianych. Podpisy na umowie złożył prezes MPEC Paweł Kupczak i Piotr Andrusiewicz, prezes Zarządu Enervigo Sp. z o.o. W wydarzeniu uczestniczył także prezydent Ludomir Handzel.

Prezydent Ludomir Handzel

- To kolejny element walki o czyste powietrze w Nowym Sączu. Energia pozyskiwana z gazu to energia „zielona”. Stawiamy na źródła ekologiczne. Gratuluję wszystkim, którzy byli zaangażowani w pozyskanie dofinansowanie – powiedział prezydent Ludomir Handzel.

Szczegóły inwestycji przedstawił prezes MPEC Paweł Kupczak. – Po zakończeniu budowy instalacji kogeneracyjnej MPEC stanie się elektro-ciepłownią. Ilość wyprodukowanej energii elektrycznej będzie w stanie zaspokoić potrzeby 4 tysięcy domów jednorodzinnych. Zmniejszy się również ilość węgla przyjeżdżającego do naszego przedsiębiorstwa. Rocznie potrzebowaliśmy ok 400 wagonów, ta ilość zmniejszy się o 1/3.

 Podpisanie umowy na budowę układu kogeneracyjnego w MPEC

Założenia projektu:

  •  możliwość wytwarzania w elektrociepłowni równocześnie prądu i ciepła,
  • nastąpi regulacja mocy MPEC 3 jednostki kogeneracyjne o mocy obliczeniowej co 6 MWe i 5,85 MWt
  •  możliwość całorocznej pracy,
  •  dywersyfikacja paliw wykorzystywanych do produkcji ciepła.
  •  krótki czas rozruchu, synchronizacji z siecią i zwiększenia obciążenia do 100%,
  •  otrzymany zostanie status Efektywnego Systemu Ciepłowniczego poprzez uzyskanie co najmniej 50% rocznej produkcji ciepła z OZE i kogeneracji,
  •  zostanie zapewnione bezpieczeństwo energetyczne.

[POBIERZ ZDJĘCIE]

 

Autor: Biuro Prasowe UM
Dodano: 2021-08-10 14:14:10