Czwartek, 05 sierpnia 2021 r.    Imieniny obchodzą: Maria, Oswald, Stanisława


Jagiellońska


Ulica Jagiellońska - część dawnego traktu węgierskiego biegnącego przez miasto, reprezentacyjna jego arteria. Swą nazwę otrzymała w 1885 r. Kiedyś z wieloma parterowymi domami, obudowana została gmachami państwowymi i dwu- i trzykondygnacyjnymi kamienicami z eklektycznymi, secesyjnymi i modernistycznymi fasadami.

Okazały budynek w północno-zachodnim rogu ul. Jagiellońskiej i Wałowej wystawiony w latach 1905-1906 dla Kasy Zaliczkowej pod nr. 8 - zaprojektowany został z ściętym narożnikiem przygotowanym dla ustawienia - już przed 1908 r. - monumentalnej rzeźby Władysława Jagiełły. Tablica upamiętniająca 500 rocznicę bitwy pod Grunwaldem usytuowana została poniżej pomnika, w 1910 r. 

 

W 1940 r. władze niemieckie nakazały zniszczenie pomnika króla. Pracownicy Kasy Zaliczkowej po zdjęciu pomnika Władysława Jagieły z cokołu ukryli go w piwnicy gmachu, przecinając piaskowiec na części. Pomnik powrócił na swoje dawne miejsce uroczyście w 1945 r.


W 1900 r. Rynek i ulicę Jagiellońską do jej skrętu w ul. Grodzką i drogę ku stacji kolejowej oświetlało od zmroku do godz. 23-ej, 147 latarń naftowych, obsługiwanych przez 10-ciu stróżów nocnych. Wysoki koszt nafty do latarń był jednym z powodów, który skłonił Radę Miasta, w 1912 r., do wprowadzenia oświetlenia elektrycznego.
 

Irena Styczyńska

"Nowy Sącz, Przewodnik po zabytkach",
Koło Przewodników Oddziału PTTK "BESKID" w Nowym Sączu,
Nowy Sącz 1994 r.