Miasto o 1000-letniej tradycji położone w południowej części Węgier na Wielkiej Nizinie Węgierskiej, na płn.-zach. od Szegedu, oddalone o 130 km od Budapesztu. Liczba mieszkańców 32 000. Dominuje handel, przemysł lekki, spożywczy, rolnictwo - uprawa winnej latorośli, warzyw, owoców oraz hodowla zwierząt. Miasto słynie z wyrobu regionalnych koronek. W Kiskunhalas znajduje się jedna z europejskich fabryk Levi Strauss a. W mieście znajduje się jedno z najstarszych muzeów na Węgrzech - Dom Koronek - Jonos Thorma muzeum prezentujące zbiory archeologiczne, etnograficzne oraz ekspozycję przedstawiające historię miasta Kiskunhalas.
Burmistrz |
Fülöp Róbert |
Data zawarcia umowy partnerskiej |
18 września 1993r. |
Święta narodowe |
15 marca - rocznica wybuchu powstania (1848) |
Imprezy cykliczne |
maj - Urodziny Miasta Kiskunhalas i zawody jeździeckie, wrzesień - Międzynarodowy Festiwal Winobrania |
Adres strony internetowej |
Pamięci Węgrów
Na cmentarzu nr 120 z okresu I wojny światowej w Łużnej-Podbrzeziu,w lipcu 2009 roku, odsłonięto tablicę upamiętniającą Węgrów poległych podczas bitwy gorlickiej, która przeszła do historii jako małe Verdun. Inicjatorami jej umieszczenia byli kombatanci ze Stowarzyszenia Emerytowanych Mundurowych „Kuruc Vitezek” oraz Stowarzyszenie Kulturalne Honwedów z zaprzyjaźnionego z Nowym Sączem Kiskunhalas.
Podczas I wojny światowej w operacji gorlickiej w 1915 roku, od Limanowej po Przemyśl, zginęło ok. 9 tys. Węgrów, w tym znaczna liczba pochodząca z Kiskunhalas i okolic. Na cmentarzu wojennym nr 120 spoczywa ponad 400 Węgrów.
Na tablicy memoratywnej zamieszczono – po węgiersku – sentencję:
Przynoście na nasze groby wiosna barwne kwiaty,
Latem żółte kłosy, czerwone pędy jesieni,
Czym błogosławi Was ta ziemia,
Bo za nią walczyli i ginęli bohaterscy Węgrzy.
Tablica memoratywna upamiętniająca poległych żołnierzy węgierskich znajduje się też na cmentarzu wojennym nr 123 na wzgórzu Pustki.
W uroczystości w Łużnej oprócz węgierskiej delegacji, wzięli udział: gospodarz gminy wójt Kazimierz Krok, przedstawiciele lokalnego stowarzyszenia opiekującego się nekropoliami z I wojny światowej, sądeczanie. Drużynę honorową z pocztem sztandarowym wystawił sądecki Związek Strzelecki „Strzelec”.
Copyright © 2002-2023 Urząd Miasta Nowego Sącza