Facebook Nowy SączNowy Sącz w serwisie YouTube.com

Miasto Nowy Sącz

Nowy Sącz - panorama Nowy Sącz - baszta Kowalska Nowy Sącz o zachodzie słońca - panorama Sądecki ratusz - święto narodowe Sądecki ratusz - wiosna

Kategoria: Komunikaty Biura Prasowego

Dyktando rozstrzygnięte, Pióra Prezydenta wręczone!

Jarosław Jurkowski z Kędzierzyna-Koźla został laureatem I Nowosądeckiego Dyktanda o Pióro Prezydenta Miasta Nowego Sącza Ludomira Handzla w kategorii open. Gościem specjalnym uroczystości był wybitny językoznawca, prof. Jerzy Bralczyk.
 


 

- Bardzo się cieszę, że zapoczątkowaliśmy tę, mam nadzieję, cykliczną imprezę, Dyktando o Pióro Prezydenta Miasta Nowego Sącza – powiedział prezydent witając uczestników spotkania. – Wracamy do żywego języka pisanego, w którym, mam nadzieję, będziemy się ćwiczyć. Cieszę się, że nasza biblioteka taką inicjatywę podjęła. Gratuluję tym wszystkim, którzy się odważyli zmierzyć z piórem i z biała kartką, bo to duża odwaga w dzisiejszych czasach, czasach słowników poprawiających na komputerze nasze błędy. Szczególnie gratuluję tym, którzy osiągnęli dobre wyniki w naszym dyktandzie – dodał prezydent.
 

Prezydent Handzel poprosił prof. Bralczyka o ustosunkowanie się do znanych małopolskich regionalizmów: wychodzenia "na pole", zamiast "na dwór". - Żeby nas uspokoić, że nie robimy takich strasznych błędów językowych – podsumował prezydent.
 

Laureat z Kędzierzyna-Koźla
 

Znajomość mowy ojczystej z pewnością przydaje się zdobywcy głównej nagrody, pamiątkowego pióra ufundowanego przez prezydenta Nowego Sącza, Jarosław Jurkowski pracuje bowiem w Biurze Komunikacji Medialnej Urzędu Miasta Kędzierzyna-Koźla. Laureat ma sądeckie korzenie, ukończył politologię i historię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Nagrodę w jego imieniu odebrała ciocia.
 


 

Drugie miejsce w kategorii open zajęła Małgorzata Augustyn. Dyktando pisali także uczniowie szkół podstawowych i średnich. W kategorii szkół podstawowych najlepsza okazała się Dominika Świerad ze Szkoły Podstawowej w Trzycierzu, a drugie miejsce zajęła Anna Kowalczyk ze Szkoły Podstawowej nr 7 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Obrońców Pokoju w Nowym Sączu.
 

W kategorii szkół średnich obydwa miejsca na podium zajęli uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu. Najmniej błędów popełnił Paweł Próchnicki, a za nim uplasowała się Natalia Ogórek. Zwycięzcy oprócz nagród otrzymali tytułu Mistrza lub Wicemistrza Ortografii i pamiątkowe pióra od prezydenta.
 

Treść dyktanda, obejmującą wybiórczo potraktowaną historie Nowego Sącza, przygotowała Edyta Danielska, dyrektor Zespołu Szkół "Splot". W jury znaleźli się ponadto wiceprezydent Nowego Sącza Magdalena Majka jako przewodnicząca i pełniący obowiązki dyrektora Sądeckiej Biblioteki Publicznej Marek Rylewicz. Biblioteka jest głównym organizatorem przedsięwzięcia przy współpracy Urzędu Miasta Nowego Sącza.
 

[POBIERZ ZDJĘCIA]


 

 

Autor: Biuro Prasowe UM
Dodano: 2019-10-08 09:42:07