Facebook Nowy SączNowy Sącz w serwisie YouTube.com

Miasto Nowy Sącz

Nowy Sącz - panorama Nowy Sącz - baszta Kowalska Nowy Sącz o zachodzie słońca - panorama Sądecki ratusz - święto narodowe Sądecki ratusz - wiosna

Kategoria: Komunikaty Biura Prasowego

Święto Niepodległości i rocznica lokacji miasta

11 listopada mija 101. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. W tym roku obchody rocznicowe będą połączone z 727 rocznicą lokacji miasta Nowego Sącza. Na uroczystości zaprasza prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel.
 


 

727 lat temu, 8 listopada 1292 roku, książę Wacław II Czeski wydał przywilej lokacyjny miasta Nowego Sącza. Uroczystości z tej okazji rozpoczną się 8 listopada od konferencji naukowej w Miejskim Ośrodku Kultury (godz. 9:00). Na godz. 10:30 zaplanowano mszę świętą w bazylice pw. św. Małgorzaty. O godz. 12:00 rozpocznie się uroczysta sesja Rady Miasta Nowego Sącza, podczas której nastąpi nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Nowego Sącza pedagogowi, publicyście i działaczowi niepodległościowemu, prof. oświaty Jerzemu Gizie.
 

Po południu (o godz. 17:00) w reprezentacyjnej sali ratusza odbędzie się promocja XLVII tomu "Rocznika Sądeckiego", w którym będzie można przeczytać między innymi o początkach chrześcijaństwa na Ziemi Sądeckiej, o gen. Bronisławie Pierackim, a także głośnych procesach sądowych w naszym mieście. Zwieńczeniem uroczystości będzie 255. Koncert u Prezydenta (godz. 19:00). Usłyszymy polskie pieśni patriotyczne w wykonaniu Joanny Albrzykowskiej – Clifford i Krakowskiego Zespołu Kameralnego.

Rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę
 

Program obchodów 101. rocznicy odzyskania niepodległości jest bardzo różnorodny i bogaty. Uroczystości rozpoczną się mszą świętą w kościele pw. św. Kazimierza (godz. 11:00). Punktualnie w południe pod Dębem Wolności na nowosądeckich plantach odśpiewany zostanie Mazurek Dąbrowskiego w ramach akcji "Niepodległa do Hymnu". Tę część uroczystości zakończy złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego (godz. 12:30).
 


 

O godz. 13:00 w Miasteczku Galicyjskim rozpocznie się piknik patriotyczny pod hasłem "Polska jest nasza". Program rozpocznie się od inscenizacji wjazdu Józefa Piłsudskiego, nawiązującym do prawdziwego wjazdu Marszałka do Nowego Sącza po bitwie pod Marcinkowicami w 1914 roku. Wśród imprez znajdzie się między innymi pokaz mody niepodległościowej i patriotycznej, przygotowany przez uczennice Technikum Przemysłu Mody im. Bolesława Barbackiego.
 

Widzowie będą mogli obejrzeć scenki teatralne w wykonaniu Teatru Nomina Rosae, a także dzięki starym fotografiom przypomnieć sobie, jak wyglądała Sądecczyzna na przełomie XIX i XX wieku. 150 lat walki o niepodległość obejrzymy na wystawie pt. "Polski gen wolności" autorstwa Instytutu Pamięci Narodowej. Atrakcją programu będzie z pewnością pokaz musztry w wykonaniu ZS Strzelec Jednostka Strzelecka 2006 Nowy Sącz oraz występ zespołu Sądeczoki. Uzupełnieniem uroczystości rocznicowych będzie spektakl Emigranci Sławomira Mrożka w Teatrze Nowym (godz. 18:00).
 


 

Autor: Biuro Prasowe UM
Dodano: 2019-11-04 12:48:43