Facebook Nowy SączNowy Sącz w serwisie YouTube.com

Miasto Nowy Sącz

Nowy Sącz - panorama Nowy Sącz - baszta Kowalska Nowy Sącz o zachodzie słońca - panorama Sądecki ratusz - święto narodowe Sądecki ratusz - wiosna

Kategoria: Komunikaty Biura Prasowego

Sytuacja epidemiologiczna i opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi – konferencja prasowa

W Sali Reprezentacyjnej Ratusza odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Ludomir Handzel przedstawił informacje związane z obecną sytuacją epidemiologiczną na terenie Miasta Nowego Sącza i Powiatu Nowosądeckiego. W drugiej części konferencji Prezydent wraz z dyrektorem Wydziału Komunalnej Obsługi Miasta Janem Kupczakiem omówili kwestie dotyczące nowej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. 

- Liczba zakażonych w mieście i powiecie nowosądeckim to 556 osób – powiedział prezydent Ludomir Handzel. – W dniu dzisiejszym przybyły 24 nowe zakażenia, z czego 5 w mieście, a 19 w powiecie. Dobra informacja jest taka, że ta liczba nie zwiększa się już tak dynamicznie jak wcześniej. W naszej sytuacji wypada się cieszyć, że nastąpiła swego rodzaju stabilizacja danych. Mimo tego, że w całej Polsce następuje stopniowe odmrażanie imprez i wydarzeń sportowych podjąłem decyzje o zaostrzeniu ograniczeń na terenie Miasta. W miesiącu sierpniu nie będziemy organizować masowych imprez sportowych i wydarzeń kulturalnych. Robimy to dla bezpieczeństwa mieszkańców Nowego Sącza i regionu. 

Prezydent poinformował również o zaostrzeniu reżimu sanitarnego w Wydziałach Urzędu Miasta oraz Domach Pomocy Społecznej. Ponownie został uruchomiony także program „Taksówka dla seniora”. Od jutra 3 korporacje taksówkowe będą świadczyć te usługi. 

 

Opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi


Prezydent Ludomir Handzel zdementował fałszywe informacje pojawiające się w przestrzeni publicznej. 

- Jesteśmy świadkami wielu kłamstw i nieprawdziwych informacji pojawiających się w mediach i na portalach społecznościowych. Chciałbym podkreślić, że Spółka NOVA nie jest żadna stroną jeśli chodzi o dyskusję w tym temacie, ponieważ Spółka nie ma żadnego wpływu na te stawki. Obecnie kończymy prace nad przetargiem na odbiór odpadów w 2021 roku. My jako Miasto dążymy do tego, by ta stawka była jak najniższa dla mieszkańców – mówił prezydent Ludomir Handzel. 

Prezydent zaznaczył także, że proponowana stawka 24 złotych od osoby ulega zmniejszeniu o 4 złote w przypadku rodzin wielodzietnych. Dodatkowo zniżkę 4 złotych otrzymają osoby, które utworzą na swojej posesji kompostownik, zamiast oddawać odpady zielone. Spełniając powyższe kryteria stawka za gospodarowanie odpadami komunalnym może ulec zmniejszeniu do 16 złotych od osoby. 

Dyrektor Wydziału Komunalnej Obsługi Miasta Jak Kupczak przedstawił także prezentację, dzięki której wyjaśnił przyczyny wprowadzenia nowej stawki. 

- Obecna stawka nie bilansowała się już ubiegłym roku. W 2020 roku koszty gospodarowania odpadami wynoszą ponad 16 milionów złotych. Już wiemy, że kwota, którą płacą mieszkańcy w tym roku będzie niewystarczająca. Do tej pory z powodu między innymi sytuacji epidemiologicznej nie wprowadzano podwyżek. Jednak zgodnie z przepisami koszty powinny się bilansować z wpływami. Proponowana stawka powinna zabezpieczyć bilansowanie kosztów i wpływów w 2021 roku. Przystępując do postępowania przetargowego musieliśmy zrobić dokładną kalkulację kosztów, która wynosi około 20 milionów złotych rocznie – dodał Jan Kupczak. 


Dyrektor Wydziału Komunalnej Obsługi Miasta przedstawił również przyczyny wzrostu cen za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Są to między innymi: 

  • Wzrost opłaty środowiskowej
  • Wzrost ilości odbieranych odpadów

Nowa opłata jest dostosowaniem się do przepisów, które zostały wprowadzone przez Sejm RP. Do tej pory opłata była naliczana ryczałtowo, a teraz jest zależna od wagi. Proponowana opłata jest podobna, do tych obowiązujących w okolicznych gminach i porównywalnych miastach do Nowego Sącza. 

POBIERZ PREZENTACJE

           

Podsumowując, proponowana stawka opłaty w wysokości 24,00 zł na osobę miesięcznie pozwala na zrównoważenie w roku 2021 bilansu między wpływami a kosztami gospodarki odpadami w wysokości 20 500 000 zł, jakie to wynikają z kalkulacji przyjętej do procedury przetargowej. 

[POBIERZ DŹWIĘK]

 

[POBIERZ ZDJĘCIA]

Autor: Biuro Prasowe UM
Dodano: 2020-07-27 16:46:35