BIP - Miasto Nowy Sącz Facebook Nowy SączNowy Sącz w serwisie YouTube.com

Miasto Nowy Sącz

Nowy Sącz - dworzec kolejowy Nowy Sącz - panorama Nowy Sącz - Baszta Kowalska Nowy Sącz o zachodzie słońca - panorama Sądecki ratusz - święto narodowe Sądecki ratusz - wiosna Baszta Kowalska z lotu ptaka

Kategoria: Komunikaty Biura Prasowego

Zabytkowy Jelcz A06 RTO „Ogórek” wyjedzie na ulice Nowego Sącza.

Prezydent Ludomir Handzel podpisał umowę ze spółką MPK Nowy Sącz, dzięki której na ulicach miasta pojawi się zabytkowy autobus marki Jelcz, potocznie nazywany „ogórkiem.” Autobus będzie kursował  na „linii historycznej”, która będzie przebiegać przez najważniejsze punkty w mieście. 
 
- Ten piękny pojazd, to nowa atrakcja Nowego Sącza. W ten sposób chcemy promować miasto, pokazywać jego uroki, ale też trochę odnieść się do historii, ponieważ historia sądeckiego MPK i transportu publicznego to 72 lata. Dwa lata temu obchodziliśmy 70-lecie firmy, która powstała w 1948 roku. Bardzo się cieszę, że sądecki MPK się rozwija, a transport publiczny jest promowany w Nowym Sączu i że mieszkańcy z niego korzystają pobodnie jak z Karty Nowosądeczanina – powiedział prezydent Ludomir Handzel. 
 
 
-  Celem tego projektu jest przede wszystkim promocja Nowego Sącza – mówił prezes MPK Jerzy Leszczyński. - Autobus będzie służył zarówno mieszkańcom jak i turystom. Prace nad przywróceniem autobusu do stanu jakim możemy się pochwalić trwały równy rok. Pracownicy MPK wyremontowali jego silnik, wnętrze, a także wymienili blachę.
 
Prezentacja Jelcza „Ogórka” zakończyła się kursem do Miasteczka Galicyjskiego. Tam, były pracownik MPK Józef Dadał, przekazał Prezydentowi swoją marynarkę, którą zakładał gdy jeździł takim samym pojazdem. Prezydent Ludomir Handzel zadeklarował, że przekazany prezent stanie się jednym z eksponatów wystawy poświęconej historii MPK Nowy Sącz. 
 
 
Zabytkowy autobus można również wynająć. Szczegóły na stronie www.jelczns.pl
 
***
Pomysł na zakup zabytkowego autobusu zrodził się w sierpniu 2019 r., kiedy to została uruchomiona linia retro obsługiwana zabytkowym autobusem Autosan H9-35 z 1978 roku Galicyjskiego Stowarzyszenia Miłośników Komunikacji. Wówczas z inicjatywy Prezydenta Miasta Nowego Sącza w porozumieniu z Zarządem Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego Sp. z o.o. podjęto decyzję dotyczącą zakupu zabytkowego autobusu, w celu nietuzinkowej promocji Miasta Nowego Sącza. Dnia 04 września 2019 r. zakupiono autobus Jelcz A06 RTO „Ogórek” marki Jelcz typu 043 z 1964 r., przeznaczony od przewozu 52 pasażerów, wyprodukowany przez byłe Jelczańskie Zakłady Samochodowe w Jelczu koło Oławy   obecnie miejscowość Jelcz - Laskowice, działające od 1952 r.
 
              

Autor: Biuro Prasowe UM
Dodano: 2020-09-22 16:47:49