Piątek, 15 października 2021 r.    Imieniny obchodzą: Teresa, Jadwiga


Kościół parafialny pw. Matki Bożej Niepokalanej

Pierwsza parafia w nowej dzielnicy Millenium ustanowiona została w 1967 r. przy niewielkiej kaplicy klasztoru ss niepokalanek. Było potrzebą chwili, by w rozbudowujących się w tej części miasta nowych dzielnicach, dla zwiększającej się liczby ich mieszkańców wznieść świątynię Bożą. Rozpoczęte w 1970 r. starania o jej wystawienie napotykały na opór ówczesnych władz. Nacisk sądeckiej "Solidarności" spowodował wydanie zgody na budowę kościoła w 1981 r. Przedłożone plany architektoniczne nowej świątyni zatwierdzone zostały w 1982 r. 


      Nowy kościół usytuowano nieopodal "Białego Klasztoru" ss. niepokalanek na uzyskanym od tego zgromadzenia zakonnego terenie. Kamień węgielny pod nowy kościół, poświęcony przez Ojca Świętego Jana Pawła II, wmurowany został podczas mszy świętej pasterskiej 25.Xll.1986 r. Również wówczas poświęcona została - wybudowana w pierwszej kolejności kaplica i oddana wiernym do użytku na okres budowy kościoła.

     Kościół poświęcił i główny ołtarz konsekrował 15.XI.1992 r. ordynariusz diecezji tarnowskiej ks. biskup Józef Życiński. W ołtarzu głównym złożone są relikwie Męczenników - bł. Karoliny Kózki, św. Honoraty i św. Probusa. 
Kościół jest wotum dziękczynnym za 700 lat Nowego Sącza.

      Wzniesiony został według projektu profesora Politechniki Krakowskiej - architekta Leszka Filara i jego zespołu. Zbudowany jest z żelbetu okładanego obustronnie cegłą, posiada strop z płyty żelbetowej podwieszonej na konstrukcji stalowej. Dach kryty jest blachą miedzianą, posadzka granitowa. Powierzchnia użytkowa wynosi 2700 m kw, kubatura - 51.000 m sześ., wysokość wieży, na której zawieszono w 1991 r. zharmonizowane w tonie 4 dzwony wynosi 64 m. 
Kościół ma bodaj największe w Polsce zdobione wrota wykonane wg projektu prof. Bronisława Chromego z Krakowa.
Obok ołtarza głównego usytuowany został ołtarzyk św. Rity - pierwszy poświęcony tej Świętej na terenie Sądecczyzny.