BIP - Miasto Nowy Sącz Facebook Nowy SączNowy Sącz w serwisie YouTube.com

Miasto Nowy Sącz

Nowy Sącz - dworzec kolejowy Nowy Sącz - panorama Nowy Sącz - Baszta Kowalska Nowy Sącz o zachodzie słońca - panorama Sądecki ratusz - święto narodowe Sądecki ratusz - wiosna Baszta Kowalska z lotu ptaka

 

La Baule-Escoublac

Francja

 

La Baule-Escoublac to miejscowość i gmina we Francji, w Kraju (regionie) Loary, w departamencie Loire-Atlantique. W pobliżu miejscowości znajduje się brytyjski cmentarz wojenny z II wojny światowej, na którym pochowano m.in. ofiary zatopionego liniowca RMS "Lancastria" (największa katastrofa morska w brytyjskiej historii), poległych w rajdzie na Saint-Nazaire oraz zestrzelonych w okolicy lotników. W sumie znajduje się tam 325 grobów (255 oznakowanych), w tym trzy polskie.

La Baule to nadmorska miejscowość położona w przepięknej zatoce w sercu Cote d Amour ( Lazurowego wybrzeża). Architekturę La Baule można określić jako eklektyczną. Jest ona lustrzanym odbiciem historii tego miejsca. Przechadzając się przez aleje i ulice w cieniu lasów jodłowych widać liczne wioski tworzące niezwykłą mozaikę epoki, style i materiał, który odbija smak i pochodzenie swoich właścicieli. Gospodarstwa w stylu Prowansji, widoczne wpływy z Bretanii, Normandii czy Kraju Basków, tworzą żywą pamięć tego miejsca. Nad morzem natomiast spotkamy nowoczesne wieżowce w amerykańskim stylu.
Sukces i rozgłos, La Baule zawdzięcza także różnorodności dziedzictwa naturalnego. Okazale parki i ogrody willowe dają temu miejscu szczególny urok, podczas gdy  starannie  chronione 650 hektarów lasu jodłowego i 47 hektarów lasów miejskich zapraszają do spaceru na łonie natury.
Jako znana miejscowość nadmorska La Baule proponuje przez cały rok wiele rozrywek. Założone w 1904 r. kasyno jest jednym z ważniejszych miejsc tego miasta. Budynki kongresu, z okazałymi wnętrzami i licznymi pomieszczeniami oraz obsługą najwyższej klasy tworzą pierwszorzędne miejsce do organizowania  wydarzeń kulturalnych czy seminariów.
La Baule jest także organizatorem wielu sportowych i kulturalnych imprez, choćby słynne derby, otwierane przez  najlepszego jeźdźca świata. Odbywa się tam także olimpiada, na którą składa się 5 dyscyplin: skoki koni, polo, tenis, żeglarstwo i golf. Równolegle odbywają się młodzieżowe mini-derby. Organizowany jest także międzynarodowy festiwal brydża "Rallye Cap La Baule", uliczne wyścigi zabytkowych aut, czy słynne spotkania literatów „Ecrivains en bord de Mer". Od czerwca w zatoce odbywają się międzynarodowe regaty „Trofea smoków”

 

Władze

Franck Louvrier

Święta narodowe

14. VII – Uroczystość zdobycia Bastylii (1789r.)

Adres strony internetowej

http://www.mairie-labaule.fr/