Niedziela, 22 maja 2022 r.    Imieniny obchodzą: Helena, Wiesława, Roma


Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Lachy”

 

"...Siła folkloru owo złoto etnograficzne nie ulega dewaluacji, lśni jednakowym blaskiem..."  Oskar Kolberg

 

 

ul. Jagiellońska 31
33-300 Nowy Sącz
tel. (0-18) 442-32-84
e-mail: biuro@lachy.pl
www.lachy.pl

 

Prezes: Zuzanna Poręba

     Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Lachy” jest najstarszą grupą folklorystyczną powstałą w Nowym Sączu w latach pięćdziesiątych. W 2006 r. obchodził jubileusz 50-lecia działalności artystycznej, prowadzonej pod patronatem Regionalnego Towarzystwa Przyjaciół Spółdzielczego Zespołu „Lachy”. Zespół jest członkiem Sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej (CIOFF).

 

 

     "Lachy" powstały z inicjatywy pracowników Spółdzielni Fryzjerów: Janiny Jędrzejowskiej, Marii Węgrzynek, Marcina Adamka, Stanisława Pyzdronia i Adama Sobczyka. Zespół po raz pierwszy zaprezentował się w 1956 r. na przeglądzie zespołów artystycznych nowosądeckich spółdzielni, występując z programem pt. „Ziemia Sądecka tańczy i śpiewa”. W 1961 r. przyjął nazwę „Lachy”. Od samego początku zespół kojarzony był z tzw. kapelą Józefowskich, w skład której wchodzili: Jan Józefowski, Mikołaj Józefowski, Rudolf Józefowski, Józef Józefowski, Józef Wojsław, Edward Turski, Jan Szabla. W 1968 r. powstała grupa dziecięca „Małe Lachy”.

     W ciągu 50 lat zespół dał ponad 1800 koncertów krajowych i zagranicznych. Wśród prezentacji krajowych wymienić można m.in.: koncerty na trasie III Ogólnopolskiego Spółdzielczego Rajdu Motorowego szlakiem Mikołaja Kopernika (1968), uczestnictwo w „Turnieju Miast”, widowisko „Wesele lachowskie”. W ramach współpracy z MCK „Sokół” pełnił funkcję gospodarza „Święta Dzieci Gór” w 1992, 1996 i 2002 r.Zespół zdobył wiele cennych nagród, m.in. II nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Regionalnych w Łodzi (1961), II i III nagrodę w konkursie kapel i tańca na Festiwalu Ludowych Zespołów Artystycznych (1962), nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Regionalnych we Francji (1963), „Złote Ciupagi” (Grand Prix) na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem (1965, 1970, 1989). W 2007 r. otrzymał Nagrodę im. Oskara Kolberga. Aktualnie zespół sponsorowany jest przez SITA Nowy Sącz Sp. z o.o. oraz Fakro Sp. z. o.o.

Opracowała: Beata Jabłońska