Facebook Nowy SączNowy Sącz w serwisie YouTube.com

Miasto Nowy Sącz

Nowy Sącz - panorama Nowy Sącz - baszta Kowalska Nowy Sącz o zachodzie słońca - panorama Sądecki ratusz - święto narodowe Sądecki ratusz - wiosna

 

Nagrody i wyróżnienia

 

 

Przejrzysta Polska

Urząd Miasta Nowego Sącza od początku, od 2005 roku, uczestniczy we wszystkich edycjach akcji „Przejrzysta Polska” i otrzymał wszystkie certyfikaty potwierdzające realizuję wymaganych zdań.

Podczas podsumowania edycji konkursu 2007/2008 Urząd Miasta Nowego Sącza, jako jedyny samorząd w Małopolsce, a jeden z 15 w Polsce, otrzymał odnawialny certyfikat „Przejrzysta Polska” na lata 2008-2010.
Adresatem Akcji Społecznej Przejrzysta Polska są samorządy terytorialne, które przy współpracy z organizacjami pozarządowymi i mieszkańcami chcą udoskonalać praktykę sprawowania władzy i administrowania, dążąc do wyeliminowania korupcji i innych form patologii. Receptą na wzrost skuteczności i uczciwości jest kierowanie się przez władze lokalne w swoich działaniach 6 zasadami dobrego rządzenia: przejrzystości, partycypacji społecznej, przewidywalności, rozliczalności, fachowości oraz braku tolerancji dla korupcji.

Realizację zadań konkursowych koordynuje w imieniu prezydenta miasta Ryszarda Nowaka Wojciech Piech pełnomocnik prezydenta miasta ds. systemów zarządzania jakością.

 

Certyfikat ISO 9001:2000

Prezydent Miasta Ryszard Nowak odebrał Certyfikat ISO 9001:2000 na lata 2008 - 2011 z rąk przedstawicieli jednostki certyfikującej Bureau Veritas Certification. To rozpoznawalny na całym świecie znak jakości przyznany w oparciu o dwie akredytacje – Polskiego Centrum Akredytacji i Brytyjskiego Centrum Akredytacji (United Kingdom Accreditation Service). Uroczystość odbyła się w sali ratuszowej 7 listopada 2008 r. i stanowiła zwieńczenie wielomiesięcznych prac pod kierunkiem Wojciecha Piecha pełnomocnika prezydenta miasta ds. systemów zarządzania jakością. W ten sposób Urząd Miasta Nowego Sącza dołączył do najlepszych organizacji stosujących nowoczesne mechanizmy zarządzania.

 

 

Nowy Sącz - Super Powiat

Jesienią 2010 r. Nowy Sącz uzyskał tytuł „Super Powiat”.
Tytuł „Super Powiat” przysługuje jednostce samorządu terytorialnego, która poddaje się ocenie w zakresie co najmniej 75% kryteriów Ogólnopolskiego Rankingu Miast Związku Powiatów Polskich.
Miasta sklasyfikowane w Rankingu są oceniane przez ekspertów ZPP według 52 kryteriów zgrupowanych w 8 grupach tematycznych takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe, rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego, rozwój społeczeństwa informacyjnego, rozwój społeczeństwa obywatelskiego, umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji, promocja rozwiązań ekoenergetycznych, proekologicznych i prozdrowotnych, współpraca krajowa i międzynarodowa, działania promocyjne.

 

Nowy Sącz laureatem Ogólnopolskiego Rankingu Miast za 2009 rok

Nowy Sącz za zajęcie 2 miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Miast za 2009 r. uzyskał tytuł „Laureata Rankingu Miast”. Po całorocznych zmaganiach Nowy Sącz osiągnął imponujący wynik 19 462 pkt., ustępując jedynie metropolitalnemu Krakowowi, który uzyskał wynik 20 234 pkt.  Wynik Nowego Sącza to 2 wynik w klasyfikacji 64 miast na prawach powiatu i 2 wynik zarazem w generalnej klasyfikacji wszystkich sklasyfikowanych powiatów w łącznej liczbie 379. Nowy Sącz wyprzedził m. in. takie miasta jak Słupsk sklasyfikowany na 3 m. z dorobkiem 15 896 pkt, i dalej kolejno – Gdańsk (14 543 pkt.), Rzeszów (12 162 pkt.), Legnicę (11 249 pkt.), Gorzów Wielkopolski (10 954 pkt.) i Warszawę (10 893 pkt.).

Jak powiedział Prezydent Miasta Ryszard Nowak - „Nowy Sącz do ostatniego dnia 2009 r. toczył równorzędny i zacięty pojedynek na punkty z dużo większym Krakowem. Tym większa więc satysfakcja z zajętego 2 miejsca, które w spektakularny sposób unaocznia dynamikę rozwoju Miasta i potwierdza wysoką pozycję Nowego Sącza na samorządowej mapie aktywności w Polsce. To dowód tego, że Nowy Sącz w pełni zasługiwał na przyznane w połowie 2009 r. godło „Teraz Polska” czy niedawne wyróżnienie „Super Powiat.”

Warto dodać, że w równoległym Ogólnopolskim Rankingu Energii Odnawialnej w kategorii miast na prawach powiatu Nowy Sącz zajął 1 miejsce z dorobkiem 4 145 pkt. wyprzedzając kolejno – Słupsk, Rzeszów, Kraków, Dąbrowę Górniczą, Legnicę, Tychy i Krosno.
Miasto uczestniczy w rankingu od 2004 roku. Dla porównania warto odnotować wyniki Nowego Sącza w minionych latach: 2004 r. – 9 miejsce,  2005 r. – 29 miejsce, 2006 r. – 31 miejsce, 2007 r. – 31 miejsce, 2008 r. – 23 miejsce.
Ogólnopolski Ranking Związku Powiatów Polskich to jedyny w Polsce ranking samorządów zarządzany na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line. Samorządy sklasyfikowane w Rankingu oceniane były przez ekspertów ZPP według kilkudziesięciu kryteriów zgrupowanych w ośmiu grupach tematycznych takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe, rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego, rozwój społeczeństwa informacyjnego, rozwój społeczeństwa obywatelskiego, umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji, promocja rozwiązań ekoenergetycznych, proekologicznych i prozdrowotnych, współpraca krajowa i międzynarodowa, działania promocyjne. Kolejność w Rankingu uzależniona była od osiąganych i zgłaszanych na bieżąco zrealizowanych projektów i uzyskanych wyników w ocenianych obszarach działalności.

Pełna lista rankingowa jest dostępna pod adresem mailowym: http://www.zpp.pl/index.php?path=main/glowna/ranking/miastaa&rok=2009

 

Ranking "Forbsa"

W rankingu miesięcznika „Forbes”, w 2007 roku, Nowy Sącz zajął 7. miejsce wśród miast najatrakcyjniejszych dla biznesu w kategorii poniżej 100 tys. mieszkańców.

Sądecki Urząd Pracy otrzymał Certyfikat Banku Dobrych Praktyk za realizację projektu „Młodość – Aktywność – Praca” w ramach SPO RZL działania 1.2 nadany przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej 5 grudnia 2006 roku.

 

Teraz Polska

W czerwcu 2009 r. Nowy Sącz zdobył prestiżowe i rozpoznawane w całym kraju godło promocyjne "Teraz Polska". 
O ten prestiżowy tytuł w kategorii gmin miejskich ubiegały si꣠ Bydgoszcz, Częstochowa, Elbląg, Konin, Koszalin, Mielec, Płock, Rybnik, Sochaczew i Żywiec. Do wstępnego etapu zgłosiły się 64 miasta z całej Polski.
Jury brało pod uwagę m.in. zakres prowadzonych w miastach inwestycji, współpracę z organizacjami pozarządowymi, budżet oraz prowadzone działania promocyjne. Komisja ekspertów złożona z wybitnych osobistości życia politycznego, gospodarczego i kulturalnego najwyżej oceniła aplikację Nowego Sącza. Oceniano nie tylko na podstawie dokumentów, ale również własnych spotkań z miastem.

Tytuł "Teraz Polska" promuje gminę, podkreślając jej wszechstronną atrakcyjność oraz spełnia rolę magnesu przyciągającego do wyróżnionej gminy turystów i inwestorów.
Podczas pierwszej edycji konkursu wśród laureatów znalazły się takie miasta jak Jelenia Góra, Słupsk i Olsztyn. W drugiej, laureatami były: Toruń i Sopot. W trzeciej edycji konkursu adresowanego do gmin statuetki otrzymały: Nowy Sącz, Bydgoszcz, Mielec, Płock.
Prezydent Ryszard Nowak podkreśla, że jest dumny z tego tytułu - "Nie myślałem, że uda się nam dojść tak daleko. To jest zasługa wszystkich Sądeczan. Ten tytuł to nagroda za ich przedsiębiorczość, mądrość i zaradność".

 

Małopolskie Wektory Współpracy 2009

W czerwcu 2009 r. Nowy Sącz został laureatem konkursu Małopolskie Wektory Współpracy. To nowy konkurs, którego pomysłodawcą i organizatorem jest FRDL Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji w Krakowie. Jego ideą jest wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego poprzez doskonalenie zasad i form współpracy między jednostkami samorządu terytorialnego a organizacjami pozarządowym w Małopolsce.
Nowy Sącz zdobył drugie miejsce wśród dziesięciu laureatów ubiegających się o trzy główne nagrody.
 
 

Nagrody za iluminację

Na początku 2009 r. Urząd Miasta został wyróżniony drugą nagrodą w konkursie PAP i pierwszą w ogólnopolskich konkursach na świąteczno - noworoczne oświetlenie miasta.