Niedziela, 22 maja 2022 r.    Imieniny obchodzą: Helena, Wiesława, Roma


 Narwik  (Narvik)

Norwegia 

 Miasto w północnej Norwegii, położone nad Ofotfiorden w odległości 1453 km od Oslo i 739 km od Nordkapp. Mieszkańców - ok. 18 tys. Powstało w XIX w. jako port wywozowy szwedzkiej rudy żelaza. Podczas II wojny światowej od 9 kwietnia do 8 czerwca 1940 roku toczyły się tu zacięte walki Norwegów wspomaganych przez korpus ekspedycyjny, w skład którego wchodziła Polska Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich pod dowództwem gen. Z. Szyszko-Bohusza. W walkach morskich uczestniczyły polskie niszczyciele ORP Burza, Błyskawica i Grom. ORP Grom został zatopiony 8.05.1940 roku przez niemieckie samoloty. W Hakvik 7 km od Narviku znajduje się cmentarz 97 polskich żołnierzy.

Na jednym z placów miasta noszącym nazwę Gromplass znajduje się pomnik polskiego marynarza. W Narviku jest Muzeum Wojny (Krigsminnemuseum), które pokazuje walki o miasto, bombardowanie niemieckie, bitwy powietrzne i morskie.

W mieście jest wyciąg krzesełkowy na górę Fagernesfjellet (700 m. n.p.m.), skąd roztacza się wspaniały widok na miasto, port i okoliczne fiordy.

 

Dane miasta

Burmistrz

Rune Edvardsen

Data zawarcia umowy partnerskiej

16 czerwca 2003r.

Święta narodowe

17.05 - Dzień Konstytucji - Grunnlovsdag (1814r)

Imprezy cykliczne

marzec - Festiwal Zimowy w Narwiku

Adres strony internetowej

http://www.narvik.kommune.no