Trzetrzewnia
Wieś rozciągnięta na poprzecinanych licznymi potoczkami wschodnich zboczach Litacza. Neogotycki, murowany kościół parafialny. Droga wciąż pnie się ku górze - tuż pod wierzchowiną Litacza następna kaskada serpentyn. W prawo kamieniołomy drogowe w Klęczanach, widać również obrzeża Jeziora Rożnowskiego.
Wysokie
Wieś położona na wschodnich i południowo - zachodnich stokach Litacza (652 m). Warto zatrzymać się tu na nowo urządzonym tuż pod szczytem parkingu - na jego skraju pomnik, upamiętniający walki toczone w tym rejonie podczas II wojny światowej przez BCh. Jadąc dalej spostrzegamy, że panorama się jeszcze poszerza: na lewo pojawiają się najwyższe partie zachodniej części Beskidu Sądeckiego z Przehybą i Radziejową, ku południowi widać zachodnie stoki Pienin, zaś ku północny lesisty wał Pasma Łososińskiego z najwyższymi szczytami: Jaworzem i Sałaszem, oddzielony od nas głęboką doliną Smolnika, w której leżą miejscowości: Marcinkowice, Klęczany, Chomranice, Męcina i Pisarzowa.
Kanina
Wieś położona na zachodnich stokach Litacza. Zwana jest w dawnych źródłach Janiną lub Joniną - zapewne od zameczku, który wznosił się na wzgórzu leżącym na zachodnim pograniczu tej wsi i sąsiedniej Siekierczyny. Parafia już istniała na Kaninie w 1529 r., w centrum neogotycki kościół z początku XX w.
Mordarka
Wieś w dolinie potoku o tej samej nazwie, część osiedli rozrzucona na północnych stokach Sałasza (909 m). Wzmiankowana jest w źródłach już pod datą 1415 r.; w 1656 r. w czasie szwedzkiego "potopu" rozgromiony tu został przez oddział miejscowej partyzantki chłopskiej ok. 100 - osobowy oddział wojsk szwedzkich. Pomnik ofiar II wojny światowej - w pobliżu tego miejsca 11.IX.1939 r. hitlerowcy rozstrzelali 13 obywateli Limanowej.
Limanowa
Miasto położone w wąskiej kotlince górskiej, otoczonej ze wszystkich stron szczytami i wzniesieniami należącymi do Beskidu Wyspowego.
Zwiedzanie miasta:
Tymbark
Miejscowość o charakterze przemysłowym, położona w dolinie rzeki Łososiny, znana w całej Polsce jako siedziba Podhalańskich Zakładów Przetwórstwa Owocowo- Warzywnego.
Zwiedzanie miasta:
Mszana Dolna
Misteczko usytuowane w kotlince, gdzie rzeczka Poręba łączy się z Mszanką, a ta za niedługo później wpada do Raby. Nad miastem góruje kościół parafialny, neogotycki. Na cmentarzu parafialnym pomnik ku czci pomordowanych w czasie II wojny światowej mieszkańców Mszany Dolnej i okolicznych wsi. W parku podworskim zabytkowa grupa starodrzewu.
Raba Niżna
Wieś letniskowa, warty zobaczenia zabytkowy dwór z pierwszej połowy XIX w., murowany - obecnie ośrodek wypoczynkowy Huty im. Sendzimira. Zabytkowa kaplica murowana z kamienia, również z XIX w. W centrum zabytkowy kościół z ok. 1732 r., drewniany, konstrukcji zrębowej, z wieżą na słup. Wyposażenie wnętrza z XV - XVIII.
Rabka Zaryte
Niegdyś samodzielna wieś, obecnie w granicach administracyjnych miasta Rabki-Zdroju. Punkt wyjściowy dla szlaków na Luboń Wielki. W podszczytowych rejonach Lubonia rezerwat przyrody "Luboń Wielki" utworzony w 1970 r., chroniący ciekawe i orginalne osuwisko skalne, porośnięte buczyną karpacką, zaś w dolnej części lasem świerkowo-jodłowym. Z Rabki-Zarytego prowadzi również szlak do schroniska PTTK na Starych Wierchach.
Rabka Zdrój
Miasto uzdrowiskowe, położone między Gorcami a Beskidem Wyspowym. Jako uzdrowisko specjalizuje się w leczeniu i rehabilitacji dzieci.
Warto zobaczyć:
Zabytkowy kościół pw. św. Magdaleny, kościółek mieści Muzeum Regionalne im. Władysława Orkana.
Copyright © 2002-2023 Urząd Miasta Nowego Sącza