Przełom Dunajca - fenomen przyrodniczy stanowiący jeden z najpiękniejszych przełomów górskich w Europie. Długość trasy wynosi ok. 18 km i trwa w zależności od stanu wody ok. 2,5 - 3 godz.
Przed wybudowaniem zapory wodnej w Czorsztynie góralskie dłubanki spływ rozpoczynał się spod czorsztyńskiego zamku. Obecnie trasa została skrócona i turyści wsiadają do góralskich dłubanek w miejscowości Sromowce Wyżne - Kąty, a koniec trasy jest w Szczawnicy, a na życzenie zainteresowanych - w Krościenku. Pieniński Pas Skałkowy na trasie spływu Dunajcem niezmiennie od lat przyciąga swym pięknem krajobrazowym tysiące turystów.
Czorsztyn
Wieś letniskowa położona w Dolinie Dunajca, jest doskonałym miejscem wypadowym w Pieniny i Gorce. Na uwagę zasługują ruiny zamku Czorsztyńskiego. Zamek położony był przy głównym trakcie prowadzącym na Węgry. Gościli tu prawie wszyscy monarchowie Polski. W Czorsztynie, na Dunajcu u stóp zamku niedzickiego zbudowano zaporę wodną, dzięki której powstało Jezioro Czorsztyńskie. Na zaporze powstała elektrownia wodna.
Szczawnica
Uzdrowisko położone nad Dunajcem w bardzo bogatym krajobrazowo miejscu, na pograniczu Beskidu Sądeckiego i Pienin. Pierwsze wzmianki o osadzie pochodzą z XIV wieku. Jako uzdrowisko Szczawnica zaczęła się rozwijać w XVIII wieku . Największe zasługi dla miasta położył Józef Szalay, który doprowadził do tego, iż Szczawnica stała się "królową wód mineralnych". Obecnie ta malowniczo położona miejscowość jest jednym z największych i najpiękniejszych uzdrowisk. Doskonały klimat i warunki balneologiczne sprawiły, iż miejscowość cieszy się duzym zainteresowaniem kuracjuszy i turystów. Do kuracji pitnej, i kąpielowej służą liczne wody mineralne szczawy wodorowęglanowo - chlorkowo - sodowo - jodowe. Szczawnica jest obecnie jedynym w Polsce uzdrowiskiem które specjalizuje się w pulmonologii. Bogata jest w liczne sanatoria domy wczasowe i kwatery prywatne, które czekają na turystów, licznie przybywających w ten malowniczy zakątek Pienin.
Dzięki wybudowaniu wyciągu na Palenicę wraz z bogatym zestawem wyciągów narciarskich, Szczawnica stała się także atrakcyjną stacją narciarską.
Warto zwiedzić:
Z wielu zachowanych osobliwości architektury połemkowskiej znajduje się tu cerkiew pod wezwaniem Śmierci Jana Ewangelisty z zachowanym wartościowym ikonostasem, obecnie kościół rzymsko-katolicki.