Internetowy plan miasta Nowego Sącza prezentuje dane pochodzące z rejestrów prowadzonych przez Urząd Miasta Nowego Sącza, Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Nowym Sączu a także w głównej mierze z publicznych rejestrów danych przestrzennych, pozyskiwanych i udostępnianych przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii.
Wśród tych danych plan zawiera informacje dotyczące granic osiedli, modelu rzeźby terenu i komplet ortofotomap utworzonych na podstawie zdjęć lotniczych w latach 2003, 2009, 2013 i 2015. Dla zainteresowanych cenna będzie ewidencja gruntów i budynków lub informacje o przeznaczeniu danego terenu w przypadku obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego.
Plan miasta wchodzi w skład Systemu Informacji Przestrzennej miasta Nowego Sącza (w skrócie SIP).
Mapa posiada 4 moduły prezentacji:
Plan miasta - w którym zawarte są informacje pochodzące z: numerycznej mapy ewidencyjnej (EGiB) prowadzonej przez Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Nowym Sączu, punkty adresowe i ulice wchodzące w skład Ewidencji Miejscowości Ulic i Adresów (EMUiA), Numeryczny Model Rzeźby Terenu (NMT) określający położenie wysokościowe danej lokalizacji, granice osiedli, ortofotomapy (zdjęcia lotnicze) z lat 2003, 2009, 2013 i 2015 roku oraz inne informacje stanowiące informację publiczną.
Planowanie przestrzenne - moduł prezentujący dane z zakresu zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Nowy Sącz.
W skład modułu wchodzą: EGiB, plany miejscowe, studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, mapa podkładowa wygenerowana na podstawie Bazy Obiektów Topograficznych w skali 1:10000 (BDOT10k) oraz ortofotomapy.
Ewidencja gruntów i budynków - w skład modułu wchodzą: mapa ewidencyjna EGiB, serwis granic powiatu i gminy oraz mapy podkładowej (BDOT10k).
Moduł adresowy - przeznaczony jest przede wszystkim do prezentacji i wyszukiwania ulic oraz punktów adresowych budynków w Nowym Sączu opierając się na danych pochodzących z EMUiA Nowego Sącza.
Przechodzenie pomiędzy modułami można dokonywać poprzez wybór znajdujących się na rozwijalnej liście modułów na górnej belce na paskiem menu .
W celu ułatwienia nawigacji i wyszukiwania danych SIP udostępnia pomoc, w której opisano znaczenie i działanie poszczególnych przycisków i elementów interfejsu do obsługi map cyfrowych.
Aby skorzystać z pomocy należy na pasku narzędzi nacisnąć na ikonkę .
Udostępnione dane mogą być wykorzystywane jedynie w zakresie przybliżonej identyfikacji i lokalizacji przestrzennej oraz mogą posiadać zróżnicowany stopień aktualności i szczegółowości.
Zawarte w serwisie informacje oraz wygenerowane z niego wydruki nie stanowią dokumentów w postępowaniach administracyjnych i innych.
Serwis może być wykorzystywany jedynie w niezarobkowych zastosowaniach prywatnych lub naukowych, w zakresie dozwolonym ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity z 2006 r. Dz.U. Nr 90 poz. 631 z późn. zm.)
Serwis sip.nowysacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody i straty powstałe w wyniku korzystania lub braku możliwości korzystania z serwisu.
W chwili obecnej trwają prace modernizacyjne polegające na aktualizacji planów miejscowych oraz punktów szczególnego zainteresowania (tzw. POI).