Środa, 18 maja 2022 r.    Imieniny obchodzą: Jan, Eryk, Aleksandra


 

Starówka jak nowa

 

 

W 2008 roku wyremontowana została ulica Jagiellońska – reprezentacyjny deptak miasta. Przywrócono jej dawny styl, urok i duszę stosownie do rangi i wiekowych kamienic. Zmienił się sądecki Rynek. Właściciele okalających go kamienic odremontowali dziewiętnastowieczne, zabytkowe domy. Pomnik Jana Pawła II, grająca fontanna, kawiarniane ogródki i moc kwiatów i zieleni (ciekawość budzą kwiatowe parasole) sprawiły, że nieco opustoszały do niedawna główny plac miasta przyciąga sądeczan i znowu ożył sympatycznym gwarem. 
 

     

Remont Placu 3-Maja, porządki wokół resztek zamku starościńskiego z urządzeniem zegara kwiatowego, postawieniem rzeźby rycerza (również w ub.r.), sprawiły że i ta część miasta nabrała blasku i przyciąga gości i sądeczan na spacery i spotkania. Kwiatowe dywany znowu są znakiem firmowym Nowego Sącza i przywracają mu przydomek „miasta kwiatów i zieleni”.

Nowy Sącz ma czyste powietrze, wodę, bogactwu terenów zielonych i chwali się estetyką przestrzeni publicznej. W granicach miasta jest ok. 250 ha terenów zielonych, z tego ok. 20 ha zajmują parki. Miasto ma swój las (Las Falkowski) – zajmujący 60 ha. Walorami Nowego Sącza są: dogodne uwarunkowania przyrodniczo-geograficzne, atrakcyjne tereny turystyczne; bogate walory przyrodniczo-krajobrazowe (górski charakter środowiska, duża lesistość); występowanie w powiecie nowosądeckim licznych źródeł wód mineralnych oraz rozbudowanego zaplecza sanatoryjno – uzdrowiskowego; nieduża odległość do uzdrowisk, na szlaki turystyczne, do centrów narciarskich i do Jeziora Rożnowskiego.

Ponad wiek liczący sobie park miejski - Planty, gruntownie wyremontowany i odmłodzony, jest ulubionym miejscem spotkań sądeczan. Umawiają się przy Piotrowej skale - kamieniu upamiętniającym pielgrzymkę Jana Pawła II w Starym Sączu i przy fontannie z jaszczurem.

 

 

Przypadła do gustu sądeczanom i gościom bożonarodzeniowo-noworoczna dekoracja miasta. W konkursie „Miasto po choinką” zorganizowanym przez PAP, Nowy Sącz zajął drugie miejsce. Świąteczna dekoracja miasta startuje w kolejnym konkursie, a gospodarze miasta, dla sądeczan, zorganizowali trzecią edycję rywalizacji ph. „Świąteczne malowanie światłem”. Przypadła do gustu sądeczanom i gościom bożonarodzeniowo-noworoczna dekoracja miasta w święta 2008/2009. W konkursie „Miasto po choinką” zorganizowanym przez PAP, Nowy Sącz zajął drugie miejsce. W kolejnym konkursie na zimową iluminację miasto otrzymało pierwszą nagrodę.