Poniedziałek, 23 maja 2022 r.    Imieniny obchodzą: Iwona, Dezydery, Emilia


Suzhou


 

Chińska Republika Ludowa


 

  Miasto Suzhou położone jest w środkowej części dorzecza rzeki Jangcy, 70 km na północ od Szanghaju. Powierzchnia miasta pod którego jurysdykcja znajduje się 5 miast powiatowych (Zhangjiagang, Changshu, Taicang, Kunshan, Wujiang) i 5 miejskich dystryktów (Pinhjiang, Canglang, Jinchang, Wuzhong, Xiangcheng) - wynosi 8.488 km2, z czego 1.650 km2 zajmują obszary miejskie. Na terenie tym zamieszkuje 5,84 mln ludzi, w tym 2,12 mln stanowi ludność miejska. Chiny staja się fabryka świata, a miasto Suzhou znajduje się w pierwszej dziesiątce chińskich miast, które podjęło się na dużą skale współpracy gospodarczej i wymiany handlowej z zagranicą.
W Suzhou podjęły działalność gospodarczą takie znane firmy jak m.in.: Siemens, L`Oreal i Philips. W mieście działają dwie specjalne strefy ekonomiczne o znaczeniu ogólnokrajowym: é Suzhou Industrial Park – SIP - strefa ta rozpoczęła działalność 10 lat temu jako chińsko-singapurskie joint venture z udziałami odpowiednio 65 i 35%.

Suzhou New District - to miejsce produkcji znanych koncernów międzynarodowych Dupont, Motorola, Sony, Siemens i Philips, których indywidualne inwestycje wynoszą ponad 100 mln USD. W Suzhou dominują: przemysł elektroniczny, biofarmaceutyczny, artykułów gospodarstwa domowego, elektromaszynowy i chemiczny. W mieście działa ponad 1 500 firm w branży elektronicznej.

Dane miasta

Władze

Wu Qingwen

Święta narodowe

1.X. - rocznica ustanowienia ChRL (1949r.)

Data podpisania listu intencyjnego

16 czerwca 2005r.

Data podpisania umowy partnerskiej 14 czerwca 2016r.

Adres strony internetowej

http://www.suzhou.gov.cn