Środa, 18 maja 2022 r.    Imieniny obchodzą: Jan, Eryk, Aleksandra


Prezydent Miasta Nowego Sącza V, VI i VII kadencji

 

Prezydent Ryszard Nowak

Ryszard Nowak

 

Prezydent Nowego Sącza od 2006 r., 30 listopada 2014 r. wybrany na trzecią kadencję. Polityk, samorządowiec, poseł na Sejm RP IV kadencji.

 

Ryszard Nowak urodził się 12 września 1962 roku w Nowym Sączu. Ukończył studia na Wydziale Pedagogicznym Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomicznej o specjalności public relations.

 

W latach 1998-2001 radny Rady Miasta Nowego Sącza, członek Zarządu Miasta. Od 1993 roku działacz Porozumienia Centrum. Należał do ugrupowania politycznego Prawo i Sprawiedliwość, którego był członkiem — założycielem.

 

     W latach 2001-2005 poseł na Sejm RP IV kadencji wybrany z list Prawa i Sprawiedliwości. Zasiadał w Komisji Ochrony Środowiska, Komisji Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Parlamentarnym Zespole do spraw Energetyki oraz Międzyparlamentarnej Grupy Polsko-Słowackiej i Polsko-Ukraińskiej.

 

W latach 2000-2005 prezes Stowarzyszenia "Nasza Sądecczyzna" oraz wiceprezes MKS Sandecja (1999-2004). Należy do Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana". Współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Nowego Sącza oraz Stowarzyszenia na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i inicjatyw Lokalnych STOPIL.

 

Wielokrotnie wyróżniany i odznaczany za zasługi na rzecz miasta i regionu. W 2009 roku wyróżniony tytułem Sądeczanina Roku za  swoją pracę zawodową i społeczną na rzecz rozwoju społeczności lokalnej.

W 2017 roku został odznaczony przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

Od 1984 do 2000 roku śpiewał w chórze przy bazylice św. Małgorzaty, pod batutą Kazimierza Plewy. Występował m.in. przed papieżem Janem Pawłem II w Castel Gandolfo.
Żonaty, ma dwoje dzieci.