BIP - Miasto Nowy Sącz Facebook Nowy SączNowy Sącz w serwisie YouTube.com

Miasto Nowy Sącz

Nowy Sącz - dworzec kolejowy Nowy Sącz - panorama Nowy Sącz - Baszta Kowalska Nowy Sącz o zachodzie słońca - panorama Sądecki ratusz - święto narodowe Sądecki ratusz - wiosna Baszta Kowalska z lotu ptaka

Kategoria: Wydarzenia

Otwarcie wystawy „TU rodziła się Solidarność” na Sądeckim Rynku

Prosto z tarnowskiego Rynku plenerowa wystawa #IPN „TU rodziła się Solidarność” trafiła na Rynek w Nowym Sączu. Pozostanie tutaj do 13 sierpnia 2020 r.
 
 
W uroczystości otwarcia wystawy w Nowym Sączu wzięli udział zastępcy Prezydenta Magdalena Majka i Artur Bochenek oraz dyrektor krakowskiego IPN dr hab. Filip Musiał, Krzysztof Kotowicz Przewodniczący delegatury związku Solidarności w Nowym Sączu, Andrzej Szkaradek były poseł i działacz Solidarności, oraz członkowie Komitetu Założycielskiego NSZZ „S” w Nowym Sączu z lat 1980-1989.
 
 
Wystawę swoją przemową rozpoczął zastępca Prezydenta Artur Bochenek
 
- Witam Wszystkich serdecznie i dziękuję Panu Dyrektorowi, że Nowy Sącz jest na mapie tej wystawy. Jak ważna jest to wystawa, nie muszę nikogo przekonywać, jak istotna jest działalność Bohaterów Ziemi Sądeckiej, Bohaterów Narodu Polskiego, którzy są tu dzisiaj z nami, też nie trzeba nikogo przekonywać. Mam nadzieje, że duża część Sądeczan szczególnie dzieci i młodzież zagości na tej wystawie i mam nadzieje, że Solidarność będzie istnieć nie tylko w naszej świadomości, ale i w życiu – powiedział zastępca Prezydenta Artur Bochenek
 
 
Cykl regionalnych wystaw o korzeniach „Solidarności” jest jednym z elementów świętowania przez IPN 40. rocznicy powstania tego wielkiego ruchu społecznego i związku zawodowego. Wystawa zostanie pokazana w 53 miejsca w kraju. Prezentuje w ujęciu ogólnopolskim i regionalnym masowy bunt polskich robotników, który rozpoczął się latem 1980 r.
 
 
ZiemiA Sądecka była jednym z miejsc, gdzie „Solidarność” rodziła się pod koniec sierpnia 1980 r. Zastrajkowało wówczas Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Nowym Sączu. Inny ówczesny ośrodek strajkowy to Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego. Struktury nowego związku tworzyli na Sądecczyźnie także rolnicy, a niezależnym działaniom od początku patronował Kościół.
 
 
Organizatorzy: Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie i Nowy Sącz.
 
                 
 

Autor: Biuro Prasowe UM
Dodano: 2020-07-21 15:52:25