Czwartek, 23 września 2021 r.    Imieniny obchodzą: Tekla, Bogusław


Kategoria: Wydarzenia

80 rocznica śmierci 44 osób - ofiar masowej egzekucji dokonanej przez Niemców w Biegonicach

21 sierpnia odbyły się uroczystości związane z80 rocznicą śmierci 44 osób - ofiar masowej egzekucji dokonanej przez Niemców w Biegonicach. Wśród nich był znany sądecki malarz i społecznik Bolesław Barbacki. Prezydent Miasta Nowego Sącza Ludomir Handzel złożył kwiaty przy pomniku w miejscu straceń w Biegonicach.

Prezydent Ludomir Handzel


21 sierpnia 1941 r. w Biegonicach rozstrzelano 44 osoby, m.in.: księży, pracowników PKP, lekarzy i urzędników oraz rolników. Jednym z zamordowanych był Bolesław Barbacki – znany przede wszystkim jako utalentowany malarz, wielki patriota, mocno zaangażowany w budowę niepodległej Polski. Był społecznikiem, zrealizował wiele cennych działań, np.: założył sądeckie Towarzystwo Dramatyczne, w którym grał i reżyserował, stworzył Szkołę Przemysłową Żeńską Towarzystwa Szkoły Ludowej, był autorem „Kostiumologii”, czyli podręcznika historii ubiorów oraz Prezesem Towarzystwa Gimnastycznego Sokół.


W styczniu 1941 roku Bolesław Barbacki został aresztowany i brutalnie przesłuchiwany przez Heinricha Hamanna, szefa niemieckiego gestapo w Nowym Sączu. Wypuszczony z więzienia nie opuścił miasta. W lipcu 1941 r. aresztowano go ponownie. Rozstrzelany wraz z grupą innych więźniów w Biegonicach, pochowany został na miejscu w masowym grobie. Po zakończeniu wojny w 1945 r., ciała z Biegonic ekshumowano i przeniesiono na Stary Cmentarz w Nowym Sączu.

 Pomnik w miejscu straceń w Biegonicach.


W Biegonicach Niemcy dokonali trzech egzekucji: 19 grudnia 1939 r., 21 sierpnia 1941 r. i 27 września 1941 r., w których zginęły w sumie 74 osoby.

Z inicjatywy Prezydenta Miasta Nowego Sącza Ludomira Handzla rok 2021 został poświęcony Bolesławowi Barbackiemu.

[POBIERZ ZDJĘCIA]

Autor: Biuro Prasowe UM
Dodano: 2021-08-21 15:59:13