Kontakt: Rynek 1, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 443 53 08, +48 18 44 86 500

Czwartek, 02 października 2025 r.    Imieniny obchodzą: Dionizy, Teofil

Kategoria: Komunikaty Biura Prezydenta

Kwiaty pod pomnikiem Marszałka

 Władze miasta uczciły 90. rocznicę śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego, honorowego obywatela Nowego Sącza.

 

Artur Bochenek, zastępca prezydenta miasta złożył kwiaty pod pomnikiem Marszałka przy A. Piłsudskiego. 

Od lewej: Mariusz Smoleń, kierownik Biura Prezydenta, Artur Bochenek, zastępca prezydenta miasta i Tomasz Baliczek, zastępca dyrektora Wydziału Kultury i Sportu UM

Współtwórca niepodległej Polski zmarł 12 maja 1935 roku w Belwederze w Warszawie. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w dniach od 13 do 18 maja.

Marszałek spoczął w krypcie św. Leonarda w katedrze wawelskiej. Podczas uroczystości pogrzebowych bił dzwon Zygmunt, a ustawione na wzgórzu wawelskim działa oddały 101 salw armatnich. W uroczystościach pogrzebowych wzięło udział około 250 tys. osób.

Osobne uroczystości odbyły się w Wilnie, gdzie urna z sercem Marszałka została wmurowana w ścianę kościoła św. Teresy. W pierwszą rocznicę śmierci serce Piłsudskiego złożono w grobie jego matki na cmentarzu na wileńskiej Rossie.

Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego przy Al. Wolności w Nowym Sączu

W dwa lata po pogrzebie doszło do samowolnego przeniesienia kryształowej trumny Piłsudskiego z krypty św. Leonarda do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. Fakt ten wywołał konflikt na linii państwo-Kościół. Oskarżono metropolitę krakowskiego Adama Stefana Sapiehę o naruszenie kultu Marszałka i obrazę Prezydenta RP. Pod naciskiem episkopatu arcybiskup przeprosił prezydenta Ignacego Mościckiego za niewykonanie jego polecenia dotyczącego pozostawienia trumny Piłsudskiego w krypcie św. Leonarda. Konflikt zakończył się na posiedzeniu Sejmu RP, na którym poinformowano o przeprosinach Sapiehy.

(źródło: prezydent.pl)

Autor: Biuro Prezydenta NS PL
Dodano: 2025-05-12 14:36:17

Warto zobaczyć:

Centrum Informacji Turystycznej Budżet obywatelski Nowego Sącza dotacje-ochrona-srodowiska Zwiazek Powiatów Polskich Programy realizowane ze środków z budżetu państwa e-PUAP Nowosądeckie Forum Seniorów Nowosądecka Karta Rodziny Interwencja w sprawach nieporządku na terenach miejskich Stowarzyszenie Sądecki Obszar Funkcjonalny Punkt konsultacyjno-informacyjny programu Czyste Powietrze Realizujemy zadanie finansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska Młodzieżowa Rada Miasta Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Copyright © 2002-2025 Urząd Miasta Nowego Sącza WCAG 2.0 (Level AAA) W3C

Polityka Prywatności i Cookies