Problem dzikich zwierząt, pojawiających się na terenie miasta dotyczy praktycznie całej Polski i związany jest głównie z postępującą urbanizacją terenów, łatwością zdobywania przez zwierzęta pokarmu w mieście a także wzrostem populacji niektórych gatunków zwierząt m.in.: lisów, dzików, saren.
Całkowite wyeliminowanie zjawiska pojawiania się dzikich zwierząt w pobliżu siedzib ludzkich jest praktycznie niemożliwe, natomiast w celu jego ograniczenia istotne znaczenie mają działania profilaktyczne.
Ze strony właścicieli posesji istotne jest właściwe zabezpieczenie pojemników na odpady komunalne oraz zadbanie o szczelność ogrodzeń otaczających posesję, aby uniemożliwić zwierzętom przedostawanie się przez nie.
Dokarmianie dzikich zwierząt jest zabronione. Zostawianie im pokarmu zwabia je do miasta i odzwyczaja od samodzielnego zdobywania pożywienia.
Spotykając w mieście zwierzęta dzikie należy zachować szczególną ostrożność. Dzikie zwierzęta są z natury płochliwe, ale zaskoczone spotkaniem z człowiekiem w sytuacji, gdy czują się zagrożone mogą zachować się agresywnie.
Aby ograniczyć zjawisko pojawiania się dzikich zwierząt w pobliżu siedzib ludzkich oraz zminimalizować możliwość wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń z ich udziałem należy przestrzegać następujących zasad:
Jeśli napotkasz na terenie Nowego Sącza dzikie zwierzę, które jest ranne lub stwarza zagrożenie bezpieczeństwa dla zdrowia, życia czy mienia ludzi, jak również siebie samego niezwłocznie skontaktuj się z:
Lis jest zwierzęciem często bytującym w mieście. Zauważalny wzrost liczebności lisów spowodowany jest m.in. tym, że lisy coraz rzadziej chorują na wściekliznę (wykładanie szczepionek) oraz brakiem ich naturalnych wrogów. Coraz więcej lisów obecnych w mieście urodziło się na jego terenie, zdążyły się one oswoić z obecnością człowieka i nie są już tak płochliwe jak kiedyś, dlatego często nie uciekają po spotkaniu z człowiekiem. Szczególnie podczas spotkania takich częściowo oswojonych z obecnością ludzi zwierząt nie wolno dotykać lub nawoływać, ponieważ jest to dalej dzikie zwierzę, którego zachowanie może być nieprzewidywalne a w sytuacji, gdy poczuje się zagrożone może zareagować agresją. Na właściwe zasady postępowania w przypadku spotkania dzikich zwierząt należy w szczególności uczulić dzieci i młodzież.
W przypadku zauważenia osobnika osowiałego, którego wygląd budzi podejrzenie choroby, który nie reaguje na bodźce może mieć problemy z poruszaniem a także często jest agresywny należy niezwłocznie powiadomić Komendę Straży Miejskiej w Nowym Sączu
Miasto w związku z coraz większą liczba, lisów na terenie Nowego Sącza stara się je odławiać i po przebadaniu przez lekarza weterynarii wypuszczać do ich naturalnego środowiska.
Należy zaznaczyć, że odłowienie lisa, który jest zwierzęciem czujnym i płochliwym jest bardzo trudne. Jednym z najskuteczniejszych a zarazem humanitarnym sposobem odławianie lisów jest używanie żywołapek.
Na wyposażeniu Komendy Straży Miejskiej w Nowym Sączu jest kilka sztuk, które są wypożyczane mieszkańcom miasta.
Coraz częściej można spotkać te zwierzęta na terenie miast. Spotykając je, należy zachować spokój, a widząc je już z daleka, oddalić się i nie wykonywać gwałtownych ruchów.
Pod żadnym pozorem nie wolno do nich podchodzić ani ich karmić. Jednak, kiedy już dojdzie do spotkania najlepiej znieruchomieć, aby nie sprowokować zwierzęcia do ataku. Szczególnie niebezpieczne mogą być lochy z warchlakami. Samice stające w obronie młodych, mogą być agresywne.
Psa, jeśli jest spuszczony, trzeba natychmiast przywołać. Pod żadnym pozorem nie wolno szczuć dzikich zwierząt psem. W przypadku częstego pojawiania się dzików na posesji można zwrócić się do Komendy Straży Miejskiej w Nowym Sączu, która dysponuje środkami zapachowymi, odstraszającymi dzikie zwierzęta.
Sarny, jelenie również coraz częściej pojawiają się na terenach miejskich. Zwierzęta te przebiegające przez jezdnie lub spłoszone często przez pozostające bez dozoru psy mogą powodować zagrożenie w ruchu drogowym. Dotyczy to zwłaszcza godzin porannych i zmierzchu. Podczas jazdy należy wówczas zachować szczególną ostrożność, głównie w rejonach gdzie przy jezdni znajdują się zarośla.