Jedna z najpiękniejszych tras turystycznych Polski długości 59 km. Droga prowadzi południowym skrajem Kotliny Sądeckiej, by później, na 42 km odcinku, prowadzić Doliną Popradu, przecinając wraz z nią górzyste tereny Beskidu Sądeckiego.
Wyjazd z Nowego Sącza ul. Węgierską, której nazwa nawiązuje do historycznego traktu handlowo - komunikacyjnego, prowadzącego z Krakowa przez Nowy Sącz na Węgry.
19 km - Młodów - Głębokie
Dwie niewielkie wsie letniskowe położone naprzeciw siebie, po obu stronach Popradu. Obydwie wsie posiadają doskonałe warunki dla wypoczynku: możliwość kąpieli rzecznych, wycieczek i spacerów górskich. Najbardziej znane jest odkryte 1877 r. źródło "Kinga" o składzie podobnym do zdrojów szczawnickich.
24 km - Piwniczna
Miasto - uzdrowiskowe, położone na wysokości około 370 - 500 m n.p.m. Malownicza miejscowość położona w Dolinie Popradu. Jako osada lokowana była w XIV wieku na mocy edyktu króla Kazimierza Wielkiego. Położona na trakcie handlowym z Węgrami szybko rozwijała się.
W czasie II wojny światowej Piwniczna jak i okolice były jednym z największych punktów przerzutowych za granicę.
Centrum zajmuje niewielką obszarowo przestrzeń wypiętrzoną ponad Popradem. Część zdrojowa usytuowana jest na prawym brzegu rzeki - tzw. Zawodziu. Od centrum i części zdrojowej odchodzą liczne osiedla i przysiółki, wciskające się w wąskie dolinki spływających z okolicznych gór potoków, bądź też malowniczo porozrzucana są po stokach Niemcowej (1206 m), Eliaszówki (1023 m), Cycówki (595 m) i Kicarza (704 m).
Przy wjeździe do centrum, po lewej stronie, neogotycki kościół parafialny pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny. W rynku zabytkowa studnia z XVII wieku, na niej portret założyciela miasta Kazimierza Wielkiego. W Miejsko - Gminnym Ośrodku Kultury Izba Regionalna - w niej eksponaty związane z kulturą materialną i ludową regionu i Czarnych Górali. Przed mostem na Popradzie, w prawo, odchodzi droga do przejścia granicznego ye Sowacji w Mniszku n/Popradem.
Obecnie miejscowość należy do kompleksu uzdrowisk Doliny Popradu, z dobrze rozbudowaną i przygotowaną bazą noclegową. Znajdują się u bogate źródła wód mineralnych - żelaziste szczawy alkaliczne. W uzdrowisku leczone są choroby jelit, żołądka, stawów anemii i choroby kobiece.
W górnej części doliny Popradu znajduje się kompleks wyciągów narciarskich, co przyciąga co roku licynzch miłośników "białego szaleństwa".
28 km - Łomnica
Wieś o charakterze letniskowym, rozciągająca się na przestrzeni 4 km w dolinie potoku Łomniczanka - prawobrzeżnego dopływu Popradu.
32 km - Wierchomla
Duża wieś, rozciągnięta w dolinie potoku Wierchomlanka. Zamieszkiwała ją dawniej ludność łemkowska - stąd też w centrum stoi cerkiew grecko - katolicka, zamieniona obecnie na kościół rzymsko-katolicki pw. đw. Michała Archanioła. Jest to budowla drewniana, konstrukcji zrębowej z wieżą wzniesioną "na słup", trójbocznym prezbiterium i przybudówkami. Wyposażenie wnętrza pocerkiewne, w tym, m in. utrzymany w tradycji barokowej ikonostas z drugiej połowy XIX w. i barokowe ołtarze z XVIII i XIX w. Przy cerkwi stojąca dzwonnica z XIX w.
39 km - Zubrzyk
Niewielka połemkowska osada w dolinie potoku Zubrzyckiego, spływającego ze stoków Wierchu Zubrzyckiego do Popradu. Cerkiew greko-katolicka, pw. św. Łukasza z 1875 r., od 1951 r. - kościół rzymsko-katolicki pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.
35 km - Żegiestów
Duża, zamieszkała dawniej przez ludność łemkowską i polską wieś, ciągnąca się w dolinie potoku wypływającego na zachodnim stoku Pustej Wielkiej (1064 m) wpadającego tutaj do Popradu.
W centrum dawna cerkiew greko-katolicka, obecnie przejęta przez obrządek łaciński na kościół noszący wezwanie św. Anny i Michała Archanioła. Wyposażenie wnętrza neoromańskie.
36 km - Żegiestów Zdrój
Niewielkie uzdrowisko leżące na wysokości ok. 450 - 560 m n.p.m. Doskonały klimat, dobre warunki balneologiczne, rozbudowana baza noclegowa sprawiły, że miejscowość ta uchodzi za uzdrowiskowo atrakcyjne zarówno zimą, dzięki korzystnym warunkom śniegowym, jak i latem - dając możliwości uprawiania sportów wodnych i wędkowania.
W zdrojowej zabudowie Żegiestowa wyróżniają się Łazienki Mineralne (1924 r.), wzniesiona według projektu architekta Adolfa Szyszko-Bohusza i ukończony podczas okupacji hitlerowskiej Dom Zdrojowy, pawilon pijalni zdroju "Anna", kaplica pw. bł. Kingi (1906 r.). Przy zakończeniu zabudowy zdrojowej, po prawej stronie sanatorium "Wiktor" ( 1937 r.).
Wieś założona w 1575 roku. W roku 1846 Ignacy Modwecki odkrył pierwsze źródło wód mineralnych,. Rozbudowa uzdrowiska przypada na lata 1924 - 1929, wybudowano wówczas nowy dom zdrojowy i kilka pensjonatów. Znajduje się też tu murowana cerkiew z początków XX wieku.
40 km - Andrzejówka
Wieś w dolinie potoku o tej samej nazwie, spływającego do Popradu ze stoków Skałki (769 m) i Pietrusiny (647 m). Ciekawa architektonicznie dawna cerkiew pw. Zaśnięcia Bogurodzicy z 1864 r, o typie budownictwa zachodnio - łemkowskiego. Obecnie jako filialny kościół rzymsko - katolicki, noszący wezwanie Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, wyposażenie wnętrza z XVII - XIX wieku, na które składają się między innymi: niekompletny ikonostas i ołtarz późnobarokowy oraz polichromie ścienne z XIX/XX wieku.
43 km - Milik
Wieś położona w dolinie potoku noszącego również tę samą nazwę, wypływającego wysoko w rejonie szczytu Pusta Wielka (1064 m). W centrum - dawna cerkiew (obecnie kościół rzymsko-katolicki) pw. św. Kosmy i Damiana, pochodząca z 1813 r. Wewnątrz polichromia ścienna z 1939 r., ikonostas rokokowo - klasycystyczny z 1806 r., takież cyborium, obrazy z końca XVIII wieku.
We wsi zinwentaryzowano 4 wypływy wód mineralnych. Z lewej strony ku Popradowi opadają stoki Góry Mikowej, na których jest rezerwat lesny "Las Lipowy Obrożyska". Na powierzchni około 36 ha znajduje się jedyne w Karpatach skupisko drzew lipowych, majace charakter dawnej puszczy.
Złockie
Miejscowość położona w dolinie Złockiego Potoku, łączącego się z potokiem Szczawnik. Doskonałe warunki wypoczynkowe - lecznicze, występowanie wód mineralnych, bliskość gór spowodowały, że Złockie staje się uzdrowiskiem. W pejzaże dawnej wsi połemkowskiej wkomponowano kilka obiektów typu sanatoryjno-wypoczynkowego: Sanatorium Kolejowe, Związku Zawodowego Metalowców, "Alchemik", domy wczasowe "Geofizyk", "Kolejarz", "Wiarus". Złockie posiada źródła mineralne z wodą typu krynickiego.
Szczawnik
Duża wieś położona w dolinach potoków Szczawnik i Szczawniczek wypływających na południowych stokach Runkai Jaworzyny Krynickiej. Doliny obu potoków rozdziela wyniosły grzbiet Kotelniczego Wierchu. Nazwa wsi pochodzi od tryskających tu i znanych od dawna źródeł mineralnych, wykorzystywanych jednak w minimalnym stopniu.
50 km - Muszyna
Miasto - uzdrowisko, położone w kotlince powstałej u ujścia potoków Szczawinka i Muszynki do Popradu. Liczy ok. 5000 mieszkańców. Otulinę kotlinki od północy tworzą szczyt należącego do Beskidu Sadeckiego: Góra Mikowa, rezerwat leśny "Obrożyska", Koziejówka, Wielki Łazek, od południowego wschodu Malnika. Najstarsza wzmianka o Muszynie pochodzi z 1209 r. Dzisiaj Muszyna to węzeł kolejowy na granicy ze Słowacją i liczące się uzdrowisko.
Warte zobaczenia:
♦ kościół murowany z 1679 r. - wyposażenie barokowe,
♦ ruiny zamku biskupiego z 1310 r.,
♦ murowany dwór Pułaskich - starostów muszyńskich z XVIII w.,
♦ Muzeum Regionalne PTTK w budynku starej karczmy z XVII w.
55 km - Powroźnik
Wieś położona w niewielkiej kotlince, gdzie łączą się doliny Muszynki i Kryniczanki. Po prawej stronie, wśród starodrzewiu, najpiękniejsza na Zachodniej Łemkowszczyźnie cerkiew (obecnie kościół rzymsko- katolicki pw. św. Jakuba). Wyposażenie wnętrza - cerkiewne, bogate, z XVIII wieku, z kompletnym, XVII-wiecznym ikonostasem oraz zespołem ikon z XVI - XVIII wieku. Ambona rokokowa z 1700 roku, na wieży dzwon z 1615. Świątynię otacza kamienny mur nakryty gontowym daszkiem.
59 km - Krynica Wieś
Po lewej stronie, na nadrożnej szkarpie cerkiew greko-katolicka pw. Objawienia Pańskiego (obecnie kościół rzymsko-katolicki pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy) z 1872 roku. We wnętrzu resztki klasycystycznego ikonostasu i późnobarokowy ołtarz z XVIII.
Perła polskich uzdrowisk, położona u stóp Góry Parkowej, w dolinie potoku Kryniczanka, w obniżeniu pasma Jaworzyny Krynickiej. Posiada specyficzny mikroklimat oraz bogate źródła wód mineralnych pomocnych w leczeniu różnych schorzeń.
Warto zobaczyć:
♦ zespół XIX wiecznych wilii i pensjonatów uzdrowiskowych przy Bulwarach Dietla,
♦ deptak (Willa Romanówka - muzeum Nikifora Krynickiego polskiego prymitywisty),
♦ Stary Dom Zdrojowy,
♦ Nowy Dom Zdrojowy,
♦ Pijalnia wód mineralnych,
♦ stare łazienki mineralne,
♦ Park Zdrojowy,
♦ Cerkiew grecko - katolicka w Słotwinach,
♦ Pijalnia Słotwinka,
♦ kościół parafialny 1880-1890 r.