Kontakt: Rynek 1, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 443 53 08, +48 18 44 86 500

Poniedziałek, 19 maja 2025 r.    Imieniny obchodzą: Piotr, Mikołaj, Lew

Spacerkiem po Nowym Sączu...

 

1.

Ratusz

 



10 min: w sercu miasta

Spacer rozpoczynamy przy ratuszu (1) na rynku sądeckim, obok pomnik Jana Pawła II autorstwa prof. Czesława Dźwigaja z 2006 r. Zwracamy uwagę na elementy architektoniczne neorenesansowego ratusza (1) oraz na kamieniczki wokół rynku. Przy północnej ścianie magistratu zarys przyziemia poprzedniego ratusza. Obok kamień „Przystanek czasu”, pod którym zakopano w specjalnej beczce sandecjana, które zostaną wydobyte w 2025 r. Zamykając krąg, kierujemy się na wschód w stronę ul. S. Wyszyńskiego i widocznych wież Bazyliki Mniejszej pw. św. Małgorzaty (2). Z tyłu za bazyliką znajduje się rekonstrukcja murów obronnych, a obok wieży południowej tzw. Dom Gotycki, obecnie siedziba Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu (3).

20 min: serce miasta wraz z jego świątyniami

Idąc ul. Ducha Św. w lewo od wejścia do bazyliki docieramy do bramy kościoła pw. św. Ducha i klasztoru OO. Jezuitów (4). Po wyjściu przez bramę zachodnią placu kościelnego, kierujemy się na zachód ul. Franciszkańską w stronę zespołu poklasztornego OO. Franciszkanów (5). Przy skrzyżowaniu ul. Franciszkańskiej z ul. Kazimierza Wielkiego – dawna rezydencja Lubomirskich, a obecnie Sądecka Biblioteka Publiczna im. J. Szujskiego (6).

 

 

 

 
 

30 min: spacer w obrębie murów obronnych

Przechodzimy z rynku na ul. Jagiellońską (7). W połowie deptaku, przy skrzyżowaniu z ul. Szwedzką, zatrzymujemy się przy okazałym budynku dawnej Kasy Zaliczkowej (8). Skręcamy w lewo w ul. Wałową (dawne wały obronne). Po schodkach dochodzimy do ul. Lwowskiej, gdzie znajdujemy kapliczkę pw. św. Jana Nepomucena. Skręcamy obok kapliczki i idąc wzdłuż pozostałości murów obronnych docieramy na plac przed bazyliką (2). Po lewej stronie znajduje się Dom Gotycki (3). Dalej idąc ul. Ducha Św., wchodzimy na plac przed kościołem pw. św. Ducha. Wychodząc bramą zachodnią kierujemy się w prawo w stronę Placu 3 Maja (wzdłuż zabudowań klasztoru Jezuitów), gdzie usytuowano popiersie Stanisława Małachowskiego (9). Z placu kierujemy się ul. Berka Joselewicza (w prawo) w stronę Dawnej Synagogi (10). Stamtąd widoczna jest Baszta Kowalska (11) wraz z ruinami zamku królewskiego. Ze skarpy obok ruin rozpościera się widok na dolinę Dunajca i Kamienicy, Beskid Wyspowy, Sądecki, Pogórze Rożnowskie oraz przy dobrej pogodzie – Tatry. Powrót: ul. Kazimierza Wielkiego obok rezydencji Lubomirskich dochodzimy do rynku.

 

 

 

 

 

45 min: spacer południową częścią miasta

Po krótkim spacerze w rynku udajemy się w stronę bazyliki św. Małgorzaty (2). Potem na ul. św. Ducha skręcamy w prawo, by od ul. Lwowskiej kontynuować spacer wzdłuż ul. Sobieskiego. Za ul. Wałową „Maślany Rynek” miejski plac targowy, za skrzyżowaniem z ul. Tadeusza Kościuszki budynek „Sokoła” (12), kościół pw. św. Kazimierza (13), Szkoła Podstawowa nr 1 im. A. Mickiewicza, za szkołą park miejski – Planty (14), w południowej części Plant – pomnik Adama Mickiewicza. Powracamy ul. Jagiellońską przylegającą do Plant. Mijamy budynek Szkoły Podstawowej nr 2 im. św. Jadwigi Królowej. Obok skrzyżowania ul. Jagiellońskiej z ul. Tadeusza Kościuszki znajduje się Kapliczka Szwedzka (15). Ulicą Jagiellońską powracamy na rynek.
 
 
 
 
 
 
 
 

45 min: spacer po miejscach związanych ze śladami kultury żydowskiej


Z rynku kierujemy się ul. Dunajewskiego i dalej ul. Szwedzką i Wąsowiczów. Niedaleko skrzyżowania, w podwórzu bóżnica, dom modlitw żydowskich pod opieką Jakuba Müllera, jednego z nielicznych obecnie Żydów sądeckich. Spod bóżnicy kierujemy się ul. Szwedzką w stronę rynku  i dalej ul. Piotra Skargi, aż do placu położonego na skarpie – to miejsce dawnego cmentarza żydowskiego – kirkutu, przeniesionego na ul. Rybacką. Ul. Bóżniczą podchodzimy do synagogi (10). Następnie kierujemy się w stronę węzła komunikacyjnego u podnóży zamku królewskiego, za skrzyżowaniem po lewej stronie znajdują się Przedsiębiorstwo Produkcji Lodów „Koral” – niegdyś miejsce rzeźni miejskiej i przylegającej do niej rzeźni rytualnej. Za mostem na Kamienicy skręcamy w lewo w ul. Rybacką, która doprowadza nas na kirkut.

 



2.

3.
4.

5.

6.
7.
8.

9.

10.
11.
12.
13.

14.
15.

 

 Oprac. PTT Oddział Nowy Sącz

Warto zobaczyć:


Centrum Informacji Turystycznej Budżet obywatelski Nowego Sącza dotacje-ochrona-srodowiska Zwiazek Powiatów Polskich Programy realizowane ze środków z budżetu państwa e-PUAP Nowosądeckie Forum Seniorów Nowosądecka Karta Rodziny Interwencja w sprawach nieporządku na terenach miejskich Stowarzyszenie Sądecki Obszar Funkcjonalny Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Punkt konsultacyjno-informacyjny programu Czyste Powietrze Realizujemy zadanie finansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska Młodzieżowa Rada Miasta

Copyright © 2002-2025 Urząd Miasta Nowego Sącza WCAG 2.0 (Level AAA) W3C

Polityka Prywatności i Cookies