Kontakt: Rynek 1, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 443 53 08, +48 18 44 86 500

Piątek, 25 kwietnia 2025 r.    Imieniny obchodzą: Marek, Jarosław, Elwira

Zwierzęta bezdomne

 

Pies ze schroniska

 Mimo tego, że większość właścicieli zwierząt dba ze szczególną troską o swoich czworonożnych przyjaciół w dalszym ciągu zdarzają się przypadki porzucania zwierząt. Czasami to nagła, trudna sytuacja życiowa lub choroba czy śmierć opiekuna jest powodem porzucenia zwierzęcia, niestety często zwierzę jest niechcianym lub nieprzemyślanym prezentem albo przeszkodą w realizacji wakacyjnego wyjazdu.


Główne przyczyny bezdomności zwierząt:

  1. niekontrolowane rozmnażanie,
  2. porzucanie zwierząt przez właścicieli,
  3. ucieczki zwierząt,
  4. łatwość pozyskiwania zwierząt,
  5. panujące chwilowe mody na dane rasy zwierząt.

Na terenie Miasta Nowego Sącza prowadzone są działania w zakresie odławiania bezdomnych zwierząt. Aktualnie realizacją powyższego zadania na terenie Miasta zajmuje się Straż Miejska w Nowym Sączu. Co roku Straż Miejska odnotowuje kilkaset interwencji dotyczących błąkających się po terenie Miasta bez nadzoru i opieki zwierząt, w większości psów. Okazuje się, że znaczna część psów w stosunku, do których została podjęta interwencja Straży Miejskiej posiada właścicieli, którzy nie wypełniają swoich obowiązków, jakimi obarczone są osoby utrzymujące zwierzęta domowe szczególnie w zakresie skutecznego i stałego dozoru zwierzęcia. W przypadku odłowienia zwierzęcia, które jest zaczipowane i zarejestrowane w bazie danych istnieje bardzo duża szansa na szybkie odnalezienie jego właściciela. Należy zaznaczyć, że w Nowym Sączu corocznie organizowana jest akcja bezpłatnego czipowania zwierząt, których właściciele są mieszkańcami Miasta. Odłowione na terenie Nowego Sącza bezdomne zwierzęta są przewożone do miejskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt zlokalizowanego w Nowym Sączu przy ul. Tłoki 24D.

 

Schronisko

 

Budynek schroniska

Od sierpnia 2019 r. na terenie miasta Nowego Sącza funkcjonuje Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt. W Schronisku znajdują schronienie bezdomne psy oraz bezdomne lub chore i ranne koty. Odłowione bezpańskie psy są poddawane na terenie Schroniska 15 dniowej kwarantannie. Jest to czas dla właścicieli, żeby mogli odebrać swoje zagubione pociechy. Jest to również okres obserwacji zwierzęcia pod katem wylęgania się chorób. Po okresie kwarantanny pies zostaje zaszczepiony przeciwko wściekliźnie, zaczipowany i przygotowywany do adopcji. Jeżeli tylko nie ma przeciwwskazań medycznych każdy dorosły osobnik zostaje wykastrowany.

 

Adopcje zwierząt

Adopcja ze schroniska jest jednym ze sposobów pomocy bezpańskim zwierzętom. Zwierzęta adoptowane odwdzięczają się wyjątkowym oddaniem i przywiązaniem do swojego nowego opiekuna.

Pies czy jakiekolwiek zwierzę nie jest rzeczą i decyzja o jego posiadaniu musi być gruntownie przemyślana. Musimy poważnie przemyśleć całą sytuację i zastanowić się, czy jesteśmy gotowi wziąć na swoje barki kolejny obowiązek w postaci opieki nad zwierzęciem. Posiadanie zwierzęcia związane jest z ponoszeniem pewnych kosztów (zakup jedzenia, wizyty u weterynarza), ale przede wszystkim wymaga codziennej opieki i dużego zaangażowania i zainteresowania. Niemniej należy zaznaczyć, że posiadanie zwierzęcia to olbrzymia radość szczególnie dla dziecka oraz pozytywny wpływ na jego rozwój. Ponadto posiadanie zwierzęcia uczy obowiązkowości i empatii. Obecność zwierzęcia w domu to też trening w rozpoznawaniu emocji innych.

 

Rozważając adopcję zwierzęcia należy szczególnie wziąć pod uwagę:

  •  Warunki mieszkaniowe, jakimi dysponujemy - małe mieszkanie w bloku to warunki preferujące małe psy lub koty. Dom z ogrodem to dobre miejsce dla większego energicznego psa.
  • Nasz styl życia – należy przeanalizować ile czasu możemy poświecić naszemu pupilowi (pies wymaga codziennych regularnych min. 3 spacerów w tym jednego dłuższego), oraz jak często wyjeżdżamy (czy możemy zapewnić opiekę nad zwierzęciem podczas naszej nieobecności).
  • Wiek - zarówno wiek zwierzęcia, jak i adoptującego (starsza osoba przygarniając młodego szczeniaka lub energicznego psa może mieć problem z zapewnieniem mu wystarczającej dawki ruchu natomiast adoptując starsze zwierzę musimy zdawać sobie sprawę, że może ono wymagać częstej dosyć kosztownej opieki weterynaryjnej).
  • Okres dostosowawczy - należy pamiętać, że bezpańskie zwierzęta mają często trudną przeszłość a i sam pobyt w schronisku również jest dla nich dużym stresem, dlatego czasami trzeba dać trochę czasu zwierzęciu na przełamanie nieufności i dostosowanie się do nowego otoczenia.
  • Poznaj swoje zwierzę - postaraj się dowiedzieć jak najwięcej o zwierzęciu, które pragniesz adoptować. Dużo ważnych informacji uzyskasz od jego opiekunów ze schroniska. Jeżeli możesz wyjdź na spacer z przyszłym podopiecznym, nakarm go. W razie wątpliwości zwróć się o pomoc do pracowników schroniska, którzy pomogą ci podjąć właściwą decyzję.
  • Problemy po adopcji - jeśli pojawi się jakiś problem ze zwierzęciem niedługo po adopcji, należy w pierwszej kolejności zwrócić się o pomoc do schroniska. Wykwalifikowani pracownicy schroniska, dotychczasowi opiekunowie zwierzęcia wspólnie z lekarzem weterynarii postarają się pomóc rozwiązać problem.

W wyjątkowych sytuacjach zwierzę może zostać zwrócone do schroniska.


Proces adopcyjny


Zwierzęta do adopcji można obejrzeć w Schronisku zlokalizowanym przy ul. Tłoki 24 D w Nowym Sączu przez 7 dni w tygodniu (z wyłączeniem ustawowych świąt) w godzinach od 11°° do 16°°.

Dojazd do Schroniska - Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Nowym Sączu – Mapy Google

Zdjęcia zwierząt do adopcji są również dostępne na stronie Facebooka : https://www.facebook.com/schronisko.nowysacz.

Szczegółowe informacje o zwierzętach oraz procesie adopcji można otrzymać:

  • pod numerem telefonu: 575 032 655,
  •  mailowo: stowarzyszenie.przytulmnie@gmail.com.

W Schronisku w Nowym Sączu do każdej adopcji podchodzi się indywidualnie. Przed umową przeprowadzany jest szczegółowy wywiad, który ma pomóc w określeniu potrzeb adoptującego, doborze zwierzęcia do stylu życia adoptującego i innych domowników oraz ustaleniu warunków, jakie adoptujący jest w stanie zapewnić zwierzęciu.
Zwierzęta wydawane ze Schroniska w Nowym Sączu są zaczipowane i zarejestrowane
w Międzynarodowej bazie danych SAFE – ANIMAL oraz wykastrowane.
Szczeniaki oraz kociaki z racji wieku wydawane są do adopcji bez kastracji, ale z określonym w Umowie adopcyjnej terminem zabiegu, który odbędzie się na koszt Miasta po osiągnięciu przez zwierzę dojrzałości płciowej.
Każda osoba adoptująca psa lub kota otrzymuje książeczkę zdrowia zwierzęcia zawierającą szczegółowe informacje o zwierzęciu oraz o wszystkich zabiegach i czynnościach weterynaryjnych, którym poddany został ich podopieczny podczas pobytu w Schronisku.
Każda osoba zabierająca zwierzę ze Schroniska zobowiązana jest do posiadania przyborów
do zabrania zwierzęcia (dla psa – smycz, kaganiec, obroża lub szelki).


Przeciwdziałanie bezdomności zwierząt na terenie miasta Nowego Sącza

  • Elektroniczne znakowanie (czipowanie) zwierząt to jedna z głównych metod zapobiegania ich bezdomności, dlatego w mieście corocznie organizowana jest akcja bezpłatnego (czipowania) zwierząt, których właściciele zamieszkują na terenie miasta Nowego Sącza.
  • Dane zaczipowanych psów wprowadzane są do bazy danych, co pozwala na szybkie odnajdywanie właścicieli zagubionych zwierząt. Implantacja (wszczepienie) mikroprocesora odbywa się za pomocą igły. Sam zabieg jest bezbolesny. Identyfikacja za pomocą mikroczipa stała się głównym elementem weryfikującym tożsamość zwierzęcia i jest niezbędna do wydania dla niego paszportu. Mikroprocesor nie potrzebuje wymiennych źródeł zasilania ani części, które podlegają wymianie. Jego sprawne działanie trwa dziesiątki lat, a na pewno dużo dłużej niż życie przeciętnego zwierzęcia.

 

• Miasto zapewnia również właścicielom psów i kotów sfinansowanie kosztów usypiania ślepych miotów oraz ponosi koszty usypiania ślepych miotów psów bezdomnych i kotów wolno żyjących.


Telefony interwencyjne

W przypadku, gdy jesteś świadkiem wystąpienia sytuacji z udziałem:

  • psów bez dozoru, szczególnie takiej, która skutkuje pojawieniem się zagrożenia dla ludzi lub uciążliwości dla otoczenia,
  • chorych zwierząt,
  • zwierząt, które uległy wypadkom drogowym, i nie ma możliwości szybkiego ustalenia ich właścicieli

należy niezwłocznie skontaktować się z:

  •  Komendą Straży Miejskiej w Nowym Sączu - tel. 986 lub 443-75-84 (czynny do godziny 23.00),
  •  Wydziałem Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Nowego Sącza - tel. 443-57-02  (czynny całą dobę),
  •  Wydziałem Komunalnej Obsługi Miasta Urzędu Miasta Nowego Sącza - tel. 415-65-57,
  •  Schroniskiem dla bezdomnych zwierząt w Nowym Sączu – tel. 575 032 655,
  •  Miejską Komendą Policji w Nowym Sączu.

 

Warto zobaczyć:


Centrum Informacji Turystycznej Budżet obywatelski Nowego Sącza dotacje-ochrona-srodowiska Zwiazek Powiatów Polskich Programy realizowane ze środków z budżetu państwa e-PUAP Nowosądeckie Forum Seniorów Nowosądecka Karta Rodziny Interwencja w sprawach nieporządku na terenach miejskich Stowarzyszenie Sądecki Obszar Funkcjonalny Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Punkt konsultacyjno-informacyjny programu Czyste Powietrze Realizujemy zadanie finansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska Młodzieżowa Rada Miasta

Copyright © 2002-2025 Urząd Miasta Nowego Sącza WCAG 2.0 (Level AAA) W3C

Polityka Prywatności i Cookies