24 km; wycieczka zachodnimi obrzeżami Kotliny Sądeckiej, ciekawa zarówno dla miłośników folkloru (Podegrodzie), jak i archeologii i historii (grodziska : w Chełmcu, Podegrodziu, Naszacowicach).
6 km - Świniarsko
Kościół pw. Matki Boskiej Królowej Polski z 1786 roku, drewniany. Wewnątrz późnorenesansowy retabulum z XVI/XVII wieku w formie tryptyku.
8 km - Brzezna
Na terenie majątku ziemskiego działa znany w Małopolsce Instytut Sadownictwa. Nowo wybudowany kościół pw. Ciała i Krwi Pańskiej.
13 km - Podegrodzie
Na tzw. "Grobli" stwierdzono istnienie osady z początku epoki żelaza (ok. 900 lat p.n.e.) oraz ślady kultury łużyckiej. Drugim obok "Grobli" obiektem archeologicznym na terenie Podegrodzia jest tzw. "Zamczysko", gdzie stwierdzono istnienie osady kultury łużyckiej i w okresie rzymskim (400 r. n.e.), na której później wzniesiono gródek wczesnośredniowieczny, istniejący tu XI wieku. Kościół parafialny pw. św. Jakuba, wzniesiony w latach 1830 - 35. Podegrodzie jest etniczną "stolicą" regionu Lachów Sądeckich. Najcenniejsze eksponaty etnograficzne z tej i sąsiednich wsi zgromadzone zostały w 1975 roku przez Zofię i Stanisława Chrząstowskich Muzeum Lachów Sądeckich - Oddział Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.
17 km - Naszacowice
Wieś w dolinie Słomki, która w tym miejscu uchodzi do Dunajca. Na wzgórzu Grodzisko jedno z najważniejszych na Sądecczyźnie stanowisk archeologicznych.
Stary Sącz
Miasto - muzeum z malowniczo wpisanym w pejzaż zespołem klasztoru sióstr klarysek, położone na południowym skraju Kotliny Sądeckiej. Centrum zajmuje nadrzeczną terasę, utworzoną pomiędzy północno-wschodnimi stokami Miejskiej Góry i opływającymi ją potokiem Moszczenica a rzeką Poprad.
Jeden z najstarszych ośrodków miejskich na terenie Ziemi Sądeckiej, położone w pobliżu ujścia Popradu do Dunajca. Miasto pochodzi z XIII wieku i jest nierozerwalnie związane z osobą księżnej Kingi, gdzie spędziła ona ostatnie lata swojego życia. Fundatorka klasztoru wyniesiona została na ołtarze przez Jana Pawła II.
Warto zobaczyć: