Kategoria: Komunikaty Biura Prasowego
Rycerz przy Baszcie Kowalskiej i legenda o tajemniczym źródełku
U podnóża Baszty Kowalskiej pojawił się niezwykły rycerz. W miejscu, gdzie niegdyś tryskało źródełko, które – jak mówi legenda - nigdy nie zamarzało, zamontowano dziś figurę rycerzyka. Według podania, gdy pełniący przy baszcie straż rycerze zaczęli w tajemniczy sposób znikać ogłoszono, że jeśli ktoś odgadnie tajemnicę – zostanie sowicie nagrodzony. Znalazł się więc młody rycerz śmiałek, który z halabardą przy boku stanął w nocy na straży. Młodzieniec miał też przy sobie święconą kredę i różaniec. Gdy wybiła północ, strażnik usłyszał piękny śpiew i muzykę wydobywające się ze źródełka. Były to głosy nimf, które zapraszały młodzieńca do tańca. Spostrzegł, że rycerze musieli zniknąć za sprawą tych właśnie głosów. Zakreślił wokół siebie święconą kredą okrąg, skąd postanowił nie wychodzić. Następnie wrzucił do źródełka różaniec i w chwilę potem nimfy zamieniły się w paskudne czarownice, które na ożogach odleciały w ciemną noc. Młodzieniec miał na koniec wypowiedzieć kwestię: „Te nimfy pannice – to czarownice winne zguby rycerzy”.

Od dzisiaj na pamiątkę tamtych baśniowych wydarzeń, przy ruinach zamku, w pobliżu kwiatowego zegara stanęła figura rycerza, która w oryginalny sposób nawiązuje do legendy o tajemniczym źródełku. Wiceprezydent Nowego Sącza – Jerzy Gwiżdż, nadzorujący prace montażu figury, wskazuje na podobną tematycznie figurkę małego chłopca, znajdującą się w Brukseli.
Belgijski chłopczyk stał się sławny na cały świat. Wiceprezydent Gwiżdż ma nadzieję, że sądecki rycerz będzie równie popularny – jak jego belgijski kolega. Jest to świetny sposób na promocję miasta. Wielu ludzi przyjedzie do Nowego Sącza, żeby naszego rycerza zobaczyć.

Autorem rzeźby jest Zbigniew Bec, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, twórca rzeźb plenerowych, małych form rzeźbiarskich i medali. Uczestnik wielu międzynarodowych wystaw, zdobywca I nagrody w konkursie na statuetkę pokoju i wyróżnienia za pomnik Fryderyka Chopina w Londynie. Wielokrotnie nagradzany podczas konkursów w Polsce. Inna praca Zbigniewa Beca – przedstawiająca popiersie marszałka Małachowskiego zdobi Plac 3 Maja w Nowym Sączu.
Figurka została przekazana Miastu przez anonimowego darczyńcę. Wydobywająca się z niej woda nie jest zdatna do użytku.
Rycerza pilnuje zamontowana na szczycie Baszty Kowalskiej kamera, która z dużą precyzją monitoruje całą okolicę w promieniu pół kilometra.
Leszek Langer Autor: -
Dodano: 2008-04-04 00:00:00
Zobacz też najnowsze aktualności
lub