Kategoria: Komunikaty Biura Prasowego
Wiceprezydent Bożena Jawor uczestniczyła w konferencji ph.„Generacja Y – pokolenie, które zmienia rynek pracy”, która odbyła się wczoraj w siedzibie Wyższej Szkoły Biznesu – National Louis University w Nowym Sączu w ramach V Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, organizowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie.
Sytuację na lokalnym rynku pracy przedstawiła zebranym Stanisława Skwarło, Dyrektor Sądeckiego Urzędu Pracy.
![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
Podczas konferencji rozważano sytuację społeczno-ekonomiczną ludzi młodych czy ich szanse na rozwój kariery i znalezienie pracy. Pretekstem do dyskusji był wykład prof. dra hab. Krzysztofa Wieleckiego z Uniwersytetu Warszawskiego ph. „Z młodymi czy przeciw. Współczesna sytuacja społeczno-ekonomiczna ludzi młodych w Polsce”. „Na kształtowanie się młodego pokolenia Polaków mają wpływ dwa czynniki, dwa tzw. wydarzenia pokoleniowe współczesnej młodzieży: cywilizacyjny kryzys postindustrialny, na który w Polsce nakłada się dodatkowo nasza trudna transformacja – podkreślał profesor. Wyróżniam dwa zasadnicze typy strategii społecznych wobec ewentualnych zaburzeń rozwoju społecznego: rozwojowe i stagnacyjne. (…) Strategia stagnacyjna stwarza niekorzystne warunki dla młodego pokolenia. Staje się ono zbędne, przeszkadza, nie ma przestrzeni społecznej dla niego i jego aspiracji. Jest ono wówczas problemem, który trzeba rozwiązać. Strategia rozwojowa potrzebuje zaś młodych, ich energii, nowoczesności, braku doświadczenia. Okazuje się wtedy, że jest ono „przyszłością narodu”, „naszą szansą”, itp. Obie zatem stwarzają zupełnie odmienne środowiska socjalizacyjne" – kontynuował.
Po wykładzie odbył się panel dyskusyjny pod hasłem „Zarządzanie Nową Generacją - szansa czy wyzwanie?”, który poprowadziła psycholog organizacji i pracy, trenerka i doradca Magdalena Robak.
W panelu dyskusyjnym udział wzięli wiceprezydent Bożena Jawor, Marta Mordarska - Radna Wojewódzka i Pełnomocnik Prezydenta ds. Społecznych, prof. dr hab. Krzysztof Wielecki z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Marta Brachowicz – adiunkt, Prodziekan Wydziału Nauk Społecznych i Informatyki WSB–NLU, Magdalena Szenrok - Dyrektor Personalny Firmy Newag S.A., Lidia Zelek – Zastępca Dyrektora ds. Personalnych Szpitala Specjalistycznego im. J Śniadeckiego w Nowym Sączu, Alina Paluchowska - Wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, Filip Smoleń z firmy Randstad Polska Sp. z o.o., Katarzyna Kowalczyk - doradca zawodowy Akademickiego Biura Karier PWSZ w Nowym Sączu oraz Anita Kałyniuk – doradca zawodowy II stopnia Sądeckiego Urzędu Pracy.
„To, co cechuje obecne pokolenie to przebojowość. Młodzi ludzie wiedzą, czego chcą, ale są też zagubieni. Ale nie można oczywiście zaliczać wszystkich do jednej grupy” – mówiła wiceprezydent.
Wszyscy prelegenci zgodnie podkreślali, że pokoleniu Y – w większości – brakuje tożsamości, młodzi ludzie mają często problem z dojrzałością emocjonalną i społeczną. Z drugiej strony są bardzo ambitni, szybko się uczą, są kreatywni, ale i roszczeniowi, inaczej pracują.
„Kryzys cywilizacyjny wytwarza swoistą próżnię socjalizacyjną, neoliberalny model polskiej transformacji wypełnia ją ingrediencjami indywidualizmu egocentrycznego, konsumpcjonizmu, czy znieczulicy społecznej” - dodał profesor Wielecki.
![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
Autor: -
Źródło: Biuro Prasowe
Dodano: 2013-10-17 09:15:16